7. Eskadra Działań Specjalnych
 
 
 
RYS HISTORYCZNY
 
7. eds sformowano w 2010 roku w związku z zapotrzebowaniem na jednostkę lotniczą dla wsparcia Wojsk Specjalnych. Do głównych zadań eskadry należy zabezpieczenie działań jednostek Wojsk Specjalnych zarówno na terenie kraju jak i poza granicami. Piloci eskadry są szkoleni do wykonywania lotów nocnych z użyciem noktowizji – wynika to z charakteru działań jednostek specjalnych. Głównym wyposażeniem eskadry są śmigłowce Mi-17TU (część przejęta z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej) oraz Mi-17-1V ale planowane jest w przyszłości wzmocnienie eskadry nowymi maszynami które mają wejść na uzbrojenie Sił Zbrojnych RP po planowanych przetargach. Większość żołnierzy eskadry ma bogate doświadczeni bojowe uzyskane na misjach poza granicami kraju, np. w Iraku i Afganistanie. Jednostka już bierze również udział w międzynarodowych ćwiczeniach – pierwsze w których 7. eds wzięła udział odbywały się w dniach 3-14 września 2012 roku w bazie Szolnok na Węgrzech pod kryptonimem „Logical Decision 2012”.
 
Miejsce postoju eskadry – Powidz.
 
TRADYCJE, PATRON i ŚWIĘTA
 
DECYZJA Nr 296/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 28 września 2012 r. w sprawie wprowadzenia oznaki rozpoznawczej 7. Eskadry Działań Specjalnych
 
1. Wprowadza się oznakę rozpoznawczą, zwaną dalej „oznaką”, 7. Eskadry Działań Specjalnych.
 
Oznaka rozpoznawcza 7. eds
 
STRUKTURA
 
 - Dowództwo i sztab 7. Eds
  - Zespół Lotniczy
  - Zespół Obsługi Technicznej
 
POCZET DOWÓDCÓW
 
 - ppłk pil. Grzegorz Wiatrak
 - ppłk pil. Marek Szymaniak (1.VII.2011 – 28.VIII.2013)
 - ppłk pil. Grzegorz Kołodziejczyk (? - X.2016)
 - ppłk pil. Jarosław Kuziński (? - obecnie)
 
PODPORZĄDKOWANIE
33. Baza Lotnictwa Transportowego (2010 – obecnie)
 
 
© Copyright by www.jednostki-wojskowe.pl   Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikowanie w całości oraz w części bez zgody autora zabronione. Wszystkie teksty, artykuły, fotografie, oraz pozostałe materiały zamieszczone na stronie www.jednostki-wojskowe.plobjęte są prawami autorskimi.