Dni Otwarte w Archiwum Wojskowym w Oleśnicy
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane działalnością Archiwum do zwiedzenia placówki - 07.06.2013r.
W dniu 07.06.2013r. w godzinach od 9 do 12 w Archiwum Wojskowym w Oleśnicy odbędą się po raz pierwszy - DNI OTWARTE ARCHIWUM !
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane działalnością Archiwum do zwiedzenia placówki, zapoznania się z funkcjonowaniem oraz strukturą instytucji.
W PROGRAMIE :
- zwiedzanie magazynów Archiwum, celem pokazania w jaki sposób gromadzony i przechowywany jest zasób archiwalny.
- zwiedzanie pracowni udostępniania oraz pokazanie pracy archiwisty.
- zwiedzanie pracowni digitalizacji oraz pracowni do konserwacji akt.
- zapoznanie się z funkcjonowaniem komory fumigacyjnej.
- pokazy najciekawszych egzemplarzy dokumentacji.
- spotkanie oraz dyskusje tematyczne gości z dyrekcją i pracownikami.
Doświadczenia poligonowych zmagań Ułanów
Po trzech tygodniach spędzonych na obiektach poligonowych żołnierze 24 batalionu ułanów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) zakończyli realizację szeregu zadań taktycznych, podczas których doskonali się i zgrywali w ramach współdziałania w pododdziałach.
Majowa aura pogodowa nie sprzyjała czołgistom. Brak znaczących ilości opadów deszczu, wyjątkowo sucha powierzchnia terenów poligonowych, nie pozwoliła im na wykonanie strzelań z czołgów amunicją bojową. Jednak żołnierze, doświadczeni różnorodną, nie zawsze sprzyjająca aura pogodową, jak susza i unoszące się tumany kurzu, starali się jak najlepiej wykonać stawiane im zadania przez dowódców.
- Głównym celem szkolenia poligonowego było sprawdzenie i potwierdzenie zdolności plutonów oraz potwierdzenie oceny dowódców plutonów do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem. Pluton był tym szczeblem, na którym przez ostatnie trzy tygodnie skupialiśmy się - zarówno ja, jako dowódca batalionu i dowódcy kompanii. Pododdziały czołgów szkoliły się głównie z wykorzystaniem laserowych symulatorów strzelania AGDUS, za pomocą których realizowane były zarówno strzelania bojowe z czołgów jak również ćwiczenia taktyczne.
Kończące się ćwiczenie poligonowe było także sprawdzianem dla żołnierzy z kompanii dowodzenia i kompanii logistycznej, których plutony także podlegały sprawdzianowi z realizacji postawionych im zadań. Żołnierze batalionu podczas tego szkolenia wykazali się bardzo dużą aktywnością i zaangażowaniem podczas realizacji zadań, nie zawsze w sprzyjających warunkach- mówił dowódca 24 batalionu ułanów, podpułkownik Jarosław Górowski, obserwując szkolących się na świętoszowskim pasie taktycznym swoich czołgistów.
Szkolenie poligonowe jest czasem w którym następuje weryfikacja umiejętności żołnierzy i ich dowódców podczas działania w praktycznej realizacji zadań taktycznych.
- Ćwiczenia w warunkach polowych pododdziałów są zawsze wyzwaniem dla szkolących się żołnierzy. W czasie tych mijających tygodni szkolenia poligonowego świętoszowskim ułanom nie zawsze udawało się uniknąć błędów w realizacji stawianych im zadań. Niesprzyjające warunki pogodowe były też niewątpliwie utrudnieniem na drodze do pełnego zrealizowania stawianych sobie przez czołgistów celi. Powrót do niektórych podstaw i konstruktywne wyciąganie wniosków z popełnionych błędów i jak najbardziej optymalne wykorzystanie doświadczeń tego poligonu na pewno będzie przyświecać ułanom w kolejnym, wrześniowym szkoleniu poligonowym – podsumował dowódca 10BKPanc generał brygady Cezary Podlasiński.
Tekst i zdjęcia: kpt. Justyna Balik
Szkolenie 1. Batalionu Zmechanizowanego 7.BOW
W czasie gdy w 7. kompanii zmechanizowanej dowodzonej przez kpt. Sebastiana Radziwonkę przeprowadzana była ocena poziomu wyszkolenia drużyn zmechanizowanych, 5 kompania kpt. Michała Pietrzaka kontynuowała zajęcia ze szkolenia ogniowego. Przeprowadzone zostały zajęcia na temat: ćwiczenia w kierowaniu ogniem drużyny w natarciu w dzień oraz w obronie w nocy, ćwiczenia w rzucaniu granatami ręcznymi oraz strzelania szkolne i bojowe.
Szkolenie ogniowe jest jednym z najważniejszych elementów wyszkolenia współczesnego żołnierza, a opanowanie przez niego umiejętności właściwego wykorzystania w walce swojej broni świadczy o jego profesjonalizmie. W ramach zajęć żołnierze doskonalili umiejętności obserwacji, wykrywania i identyfikacji celów, meldowania o nich oraz zwalczania ich przy użyciu broni pokładowej wozów bojowych i indywidualnego uzbrojenia strzeleckiego, a także za pomocą granatów ręcznych. Szkolenie poligonowe stwarza warunki do szkolenia ogniowego zbliżonego do realnego pola walki, stąd trening ogniowy był intensywny i efektywny. Ponadto poligon był okazją do wykonania po raz pierwszy strzelań dziennych i nocnych z nowego uzbrojenia, które weszło na wyposażenie jednostki – karabinów szturmowych Beryl oraz karabinków Mini Beryl, które okazały się bardzo skuteczną i celną bronią, szczególnie w warunkach nocnych.
Podczas zajęć szczególnym zaangażowaniem wykazali się: ppor. Michał Michalski – dowódca 3 plutonu zmechanizowanego, st. kpr. Mariusz Kowalczyk – dowódca drużyny oraz szeregowi: Paweł Tandek – celowniczy karabinu maszynowego i Łukasz Początko – strzelec karabinka granatnika. Żołnierze za osiąganie wzorowych wyników zostali wyróżnieni przez dowódcę kompanii.
Fot. i tekst 1.bz
Stowarzyszenie 3 pcz z nowym sztandarem
W sobotę 18 maja br., na „Skwerze Czołgisty” przy 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru dla Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich (3pcz).
Na uroczystość przybyli fundatorzy sztandaru na czele z dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Januszem Adamczakiem, goście honorowi, władze lokalne miasta Żagania oraz byli żołnierze i pracownicy wojska 3.pcz. Obecni byli również dowódcy jednostek wojskowych garnizonu Żagań. Dowódcę 34.BKPanc reprezentował szef sztabu brygady, ppłk Zbigniew Śliżewski.
Kompanię honorową, poczet sztandarowy i proporcowy wystawili żołnierze 10.BKPanc ze Świętoszowa, a posterunki honorowe żołnierze żagańskiej brygady.
Zaszczytu objęcia funkcji rodziców chrzestnych sztandaru dostąpili: Helena Wagner, żona oficera Wojska Polskiego i długoletni pracownik wojska 3.pcz oraz mjr w st. spocz. Tadeusz Wołoszyn, który służył w pułku na stanowisku szefa sztabu batalionu, a także dowódcy batalionu czołgów.
Aura tego dnia nie sprzyjała pancerniakom. W strugach deszczu nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru dla pocztu sztandarowego Stowarzyszenia, w składzie: chor. szt. w st. spocz. Antoni Grygorcewicz, st. sierż. szt. rez. Tadeusz Szmagier oraz Janina Fajger. Ciekawostką jest fakt, iż dowódcą uroczystości był syn pani Janiny, mjr Janusz Fajger, zastępca dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego w 34.BKPanc.
Prezes Stowarzyszenia, płk rez. Stefan Kozak wręczył gościom honorowym upominki oraz odznaki pamiątkowe pułku, a następnie kpt. Tomasz Siemion z 34.BKPanc odczytał Apel Pamięci Oręża Polskiego. Ostatnim punktem uroczystości było wykonanie wspólnego pamiątkowego zdjęcia, po czym wszystkich gości zaproszono do zwiedzania Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych.
Tekst: por. Rafał Nowak
Foto: st. sierż. Andrzej Domaszewicz