BARWY JEDNOSTEK I INSTYTUCJI SIŁ ZBROJNYCH KRÓLESTWA NORWEGII
(COLOURS OF UNITS AND INSTITUTIONS OF NORWEGIAN ARMED FORCES)
 
 
TABELA JEST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANA !
 
Jednostka (Unit)
Nazwa oryginalna (Original name)
Miejsce postoju (koszary)
Odznaka pamiątkowa oraz naszywka na mundur
(Commerative sign and uniform patch)
INSTYTUCJE CENTRALNE
Siły Zbrojne Królestwa Norwegii
Forsvarets
 
Sztab Sił Zbrojnych
Forsvarsstaben (FST)
Oslo
Centrum Operacyjne Sił Zbrojnych
Forsvarets Operative Hovedkvarter (FOH)
Tverlandet
Wojska Specjalne Sił Zbrojnych
Forsvarets Spesialstyrker (FS)
Oslo
Siły Obrony Cybernetycznej
Cyberforsvaret
 
Pułk Cybernetyczny
Cyberforsvarets CIS-regiment (CCR)
Base Jørstadmoen
Szkoła Broni Cybernetycznej
Cyberforsvarets våpenskole (CVS)
Base Jørstadmoen
Służba Usług IT Sił Cybernetycznych
Cyberforsvarets IKT-tjenester (CIKT)
Kolsås, Eggemoen
Archiwum Sił Zbrojnych
Forsvarets arkivtjeneste (FAT)
Base Jørstadmoen
Inspektorat Transformacji i Kompetencji Sił Cybernetycznych
Cyberforsvarets Kompetanse og transformasjonsavdeling (CKT)
* rozformowany z dniem 1.01.2018
 
Służba Gerograficzna Sił Zbrojnych
Forsvarets militær-geografiske Tjenester
Oslo
Służba Usługowa Sił Zbrojnych
Forsvarets Fellestjenester
Oslo
Inspektorat Techniki
Teknisk Avdeling
 
Inspektorat Żandarmerii Wojskowej Sił Zbrojnych
Forsvarets MP-Avdeling (FMPA)
   
Szkoła Uzbrojenia i Obrony Przeciwminowej Sił Zbrojnych
Forsvarets Ammunisjons og EOD Skole(FAES)
   
Oddział Logistyki Sił Zbrojnych
Forsvarets Logistikkorganisasjon (FLO)
Nordkisa
Szefostwo Logistyki Sił Zbrojnych
Forsvarets Logistikk-kommando
 
Biuro Audytu Wewnętrznego Szefa Sił Zbrojnych
Forsvarssjefens Internrevisjon
Oslo
Biuro Kontroli Materiałowej Sił Zbrojnych
Forsvarets Materielltilsyn
Oslo
Inspektorat Bezpieczeństwa Sił Zbrojnych
Forsvarets Sikkerhetsavdeling
Oslo
Komisja Wypadków Sił Zbrojnych
Forsvarets Havarikommisjon
Oslo
Biuro Weteranów Sił Zbrojnych
Forsvarets Veterantjeneste
Kongsvinger
Biuro Płac Sił Zbrojnych
Forsvarets Lønnsadministrasjon
Harstad
Biuro Finansów Sił Zbrojnych
Forsvarets Regnskapsadministrasjon
Bergen
Centrum Medialne Sił Zbrojnych
Forsvarets Mediesenter
Oslo
Forum Sił Zbrojnych
Forsvarets Forum
Oslo
Wywiad wojskowy
Etteretningstjenesten
Oslo
Szkoła Wyższa Wywiadu Sił Zbrojnych
Forsvarets Etteretningshøyskole
Oslo
Służba Zdrowia Sił Zbrojnych
Forsvarets Sanitet
Sessvollmoen
Szkoła Wyższa Sił Zbrojnych
Forsvarets Høgskole
Oslo
Szkoła Inżynierów Sił Cybernetycznych
Cyberingeniørskolen (CIS)
Oslo  
Szkoła Dowodzenia Sił Zbrojnych
Forsvarets Stabsskole
Oslo
Komenda Garnizonu Oslo
Oslo garnisons-forvaltning
Oslo
Centrum Poboru i Osobowe Sił Zbrojnych
Forsvarets Personell og Vernepliktssenter
Oslo / Hamar
Korpus Duszpasterski
Feltprestkorpset
Oslo
Szkoła Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia Sił Zbrojnych
Forsvarets ABC-skole
Sessvollmoen  
Szkoła Psów Sił Zbrojnych
Forsvarets Hundeskole (FHKS)
Sessvollmoen  
Szkoła Zimowa Sił Zbrojnych
Forsvarets Vinterskole
Elverum  
Centrum Szkolenia Logistyki Sił Zbrojnych
Forsvarets Kompetansesenter for Logistikk (FKL)
Sessvollmoen  
Szkoła Logistyki Sił Zbrojnych
Forsvarets Logistikkskolen (FLS)
Sessvollmoen  
Szkoła Kierowców Sił Zbrojnych
Forsvarets Transportskole (FTS)
Sessvollmoen  
Sojusznicze Centrum Szkoleniowe
Alliert Treningssenter
Indre Troms
Służba Muzealna Sił Zbrojnych
Forsvarets Museer
Oslo
Orkiestra Sił Zbrojnych
Forsvarets Musikk
Oslo
WOJSKA LĄDOWE (HÆREN)
Wojska Lądowe
Hæren
   
Sztab Wojsk Lądowych
Herstaben
 
Brygada Północ
Brigade Nord
 
Batalion Pancerny
Panserbataljonen
(Leopard 2A4, CV 9030N, BV 206DN6, M-113)
Setermoen (Setermoen leir)  
2. Batalion
2. bataljon
(BV 206DN6, FGM-148 Javelin)
Øverbygd (Skjold leir)  
Batalion "Telemark"
Telemark bataljon
(Leopard 2A4, CV 9030N, M-113)
Rena (Rena leir)  
Batalion Artylerii
Artilleribataljonen
(M109A3GNM, NM-201)
Setermoen (Setermoen leir)  
Batalion Radiotechniczny
Etterretningsbataljonen
Setermoen (Setermoen leir)  
Batalion Inżynieryjny
Ingeniørbataljonen
Øverbygd (Skjold leir)  
Batalion Wsparcia
Stridstrenbataljonen
Bardufoss (Rusta leir)  
Batalion Łączności
Sambandsbataljonen
Bardufoss (Heggelia leir)  
Garnizon Sør-Varanger
Garnisonen i Sør-Varanger (GSV)
Hesseng  
Kompania Rozpoznawcza
Jegerkompaniet
Porsangermoen (Porsangermoen leir)
Dywizjon Bojowy
Kampeskadronen 
*w 2018 jednostka przeniesiona i podporządkowana pod 2. Batalion oraz przemianowana na Dywizjon Kawalerii 2 (Kavalerieskadron 2)
Rena (Rena leir)
Batalion Sanitarny
Sanitetsbataljonen
   
Kompania Żandarmerii Wojskowej
Militærpolitikompaniet
   
Baza Logistyczna
LOG base
 
Batalion Gwardii Królewskiej
Hans Majestet Kongens Garde
Oslo (Huseby leir)  
Oddział Specjalny Komandosów
Forsvarets spesialkommando (FSK)
Rena (Rena leir)  
Akademia Wojskowa
Krigsskolen
   
Szkoła Uzbrojenia Wojsk Lądowych
Hærens Våpenskole
   
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Hærens Befalsskolen
   
Inspektorat Wsparcia Operacji Wojsk Lądowych
Hærens Operasjonsstøtte Avdeling
   
SIŁY POWIETRZNE (LUFTFORSVARET)
Inspektorat Generalny Sił Powietrznych
Generalinspektøren for Luftforsvaret (GIL)
 
Inspektorat Operacji Lotniczych
Luftoperativt Inspektorat 
Rygge
Inspektorat Szkolenia Sił Powietrznych
Luftforsvarets Utdanningsinspektorat (LUI)
Rygge
Inspektorat Bezpieczeństwa Lotów
Flytryggingsinspektoratet
 
Instytut Medycyny Lotniczej
Flymedisinsk institutt (FMI)
Oslo
133 Skrzydło Lotnicze
133 Luftving
Andøya
139 Skrzydło Lotnicze
139 Luftving
Bardufoss
Baza Lotnicza Andøya
Andøya flystasjon
 
Baza Lotnicza Bardufoss
Bardufoss flystasjon
 
Baza Lotnicza Bodø
Bodø flystasjon
 
Baza Lotnicza Gardermoen
Gardermoen flystasjon
 
Baza Lotnicza Rygge
Rygge flystasjon
 
Baza Lotnicza Ørland
Ørland flystasjon
 
330 Eskadra Sił Powietrznych
330 Skvadron
(Westland Sea King Mk 43B)
Rygge, Sola, Banak, Ørland   
331 Eskadra Sił Powietrznych
331 Skvadron
(Lockheed Martin F-16A/B MLU)
Ørland  
332 Eskadra Sił Powietrznych
332 Skvadron
(Lockheed Martin F-35A Lightning II)
Ørland  
333 Eskadra Sił Powietrznych
333 Skvadron
(Lockheed Martin P-3C Orion, P-3N Orion)
Andøya  
334 Eskadra Sił Powietrznych
334 Skvadron
(NHIndustries NH90)
Haakonsvern orlogsstasjon
335 Eskadra Sił Powietrznych
335 Skvadron
(Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules)
Gardermoen  
337 Eskadra Sił Powietrznych
337 Skvadron
(NHIndustries NH90)
Bardufoss  
338 Eskadra Sił Powietrznych
338 Skvadron
(Lockheed Martin F-16A/B MLU)
Ørland  
339 Eskadra Sił Powietrznych
339 Skvadron
(Bell 412SP)
Bardufoss, Rygge
717 Eskadra Sił Powietrznych
717 Skvadron
(Dassault DA-20 Jet Falcon)
Gardermoen
720 Eskadra Sił Powietrznych
720 Skvadron
*eskadra rozformowana i scalona z 339 eskadrą
 
Batalion Przeciwlotniczy Ørland
Luftvernartilleribataljonen Ørland (LVABn Ørland)
(NASAMS II)
Ørland
Batalion Przeciwlotniczy Bodø
Luftvernartilleribataljonen Bodø (LVABn Bodø)
*rozformowany i scalony z batalionem z Ørland
Bodø
Baza Sił Powietrznych Mågerø
Luftforsvarets stasjon Mågerø
Mågerø
Baza Sił Powietrznych Sørreisa
Luftforsvarets stasjon Sørreisa
Sørreisa
Orkiestra Sił Powietrznych
Luftforsvarets Musikkorps
Trondheim
Akademia Sił Powietrznych
Luftkrigsskolen (LKSK)
Trondheim
Centrum Szkolenia Lortniczego
Luftforsvarets Skolesenter Kjevik (LSK)
Kjevik
Szkoła Lotnicza Sił Powietrznych
Luftforsvarets Flygeskole (LFS)
Bardufoss
Szkoła Taktyki Lotniczej Sił Powietrznych
Luftforsvarets Flytaktiske Skole (LFTS)
Rygge
Szkoła Kontroli i Wykrywania Sił Powietrznych
Luftforsvarets kontroll- og varslingsskole (LKVS)
Mågerø
Szkoła Szkolenia Podstawowego Sił Powietrznych
Baseforsvarstaktisk skole (BFTS)
Ørland
Szkoła Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych
Luftverntaktisk skole (LVTS)
Ørland
MARYNARKA WOJENNA (Sjøforsvaret)
Dowództwo Marynarki Wojennej
Sjøforsvaret
Haakonsvern orlogsstasjon
Sztab Marynarki Wojennej
Sjøforsvarsstaben (SST)
 
Departament Logistyki Marynarki Wojennej
Maritime Combat Service Support (MARCSS)
Haakonsvern orlogsstasjon
Okręt Logistyczny "Maud"
HNoMS Maud (A530)
 
Okręt Patrolowy "Olav Tryggvason" (P380) klasy Reine
KNM Olav Tryggvason (P380)
 
Dowództwo Floty
Marinen
 
Akademia Marynarki Wojennej
Sjøkrigsskolen
Laksevåg
Okręt Szkolny "Kvarven"
KNM Kvarven
 
Okręt Szkolny "Nordnes"
KNM Nordnes
 
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
KNM Tordenskjold
Haakonsvern orlogsstasjon
Szkoła Wojskowa Harald Haarfarge
KNM Harald Haarfagre
Stavanger
Służba Zdrowia Marynarki Wojennej
Saniteten i Sjøforsvaret (SANSJØ)
 
Jednostka Specjalna Komandosów Marynarki Wojennej
Marinejegerkommandoen (MJK)
Haakonsvern orlogsstasjon  
Jednostka Specjalna Nurków Minerów Marynarki Wojennej
Minedykkerkommandoen (MDK)
Haakonsvern orlogsstasjon / Ramsund orlogstasjon  
Jednostka Specjalna Piechoty Morskiej Marynarki Wojennej
Kystjegerkommandoen (KJK)
Harstad  
Baza Marynarki Wojennej Haakonsvern
Haakonsvern orlogsstasjon
Haakonsvern orlogsstasjon
Baza Marynarki Wojennej Ramsund
Ramsund orlogsstasjon
Ramsund orlogsstasjon
1 Eskadra Fregat
1. Fregattskvadron
 
Fregata rakietowa "Fridtjof Nansen" (F310)
HNoMS Fridtjof Nansen (F310)
 
Fregata rakietowa "Roald Amundsen" (F311)
HNoMS Roald Amundsen (F311)
 
Fregata rakietowa "Otto Sverdrup" (F312)
HNoMS Otto Sverdrup (F312)
 
Fregata rakietowa "Helge Ingstad" (F313)
HNoMS Helge Ingstad (F313)
okręt utracony w 2018 r.
Fregata rakietowa "Thor Heyerdahl" (F314)
HNoMS Thor Heyerdahl (F314)
 
1 Eskadra Trałowców
1. Minerydderskavdron
 
Trałowiec "Alta" (M350) klasy Oksøy
HNoMS Alta (M350)
 
Trałowiec "Otra" (M351) klasy Oksøy
HNoMS Otra (M351)
 
Trałowiec "Rauma" (M353) klasy Oksøy
HNoMS Rauma (M353)
 
Trałowiec "Karmøy" (M341) klasy Oksøy
HNoMS Karmøy (M341)
 
Trałowiec "Måløy" (M342) klasy Oksøy
HNoMS Måløy (M342)
 
Trałowiec "Hinnøy" (M343) klasy Oksøy
HNoMS Hinnøy (M343)
 
1 Eskadra Korwet
1. Korvettskvadron
 
Korweta "Skjold" (P960) klasy Skjold
HNoMS Skjold (P960)
 
Korweta "Storm" (P961) klasy Skjold
HNoMS Storm (P961)
 
Korweta "Skudd" (P962) klasy Skjold
HNoMS Skudd (P962)
 
Korweta "Steil" (P963) klasy Skjold
HNoMS Steil (P963)
 
Korweta "Glimt" (P964) klasy Skjold
HNoMS Glimt (P964)
 
Korweta "Gnist" (P965) klasy Skjold
HNoMS Gnist (P965)
 
Okręty Podwodne
Undervannsbåtvåpenet
 
Okręt Podwodny "Ula" (S300) klasy 210
KNM Ula (S300)
Haakonsvern orlogsstasjon
Okręt Podwodny "Utsira" (S301) klasy 210
KNM Utsira (S301)
Haakonsvern orlogsstasjon
Okręt Podwodny "Utstein" (S302) klasy 210
KNM Utstein (S302)
Haakonsvern orlogsstasjon
Okręt Podwodny "Utvær" (S303) klasy 210
KNM Utvær (S303)
Haakonsvern orlogsstasjon
Okręt Podwodny "Uthaug" (S304) klasy 210
KNM Uthaug (S304)
Haakonsvern orlogsstasjon
Okręt Podwodny "Uredd" (S305) klasy 210
KNM Uredd (S305)
Haakonsvern orlogsstasjon
STRAŻ PRZYBRZEŻNA (KYSTVAKTEN)
Straż Przybrzeżna
Kystvakten
 
Szefostwo Straży Przybrzeżnej
Sjefen for Kystvakta (SJ KV)
Sortland
KV Svalbard (W303)  
KV Ålesund (W312) wycofany w kwietniu 2016
KV Harstad (W318)  
KV Nordkapp (W320)  
KV Senja (W321)  
KV Andenes (W322)  
Okręt Patrolowy "Nornen" (W330) klasy Nornen
KV Nornen (W330)
 
Okręt Patrolowy "Farm" (W331) klasy Nornen
KV Farm (W331)
 
Okręt Patrolowy "Heimdal" (W332) klasy Nornen
KV Heimdal (W332)
 
Okręt Patrolowy "Njord" (W333) klasy Nornen
KV Njord (W333)
 
Okręt Patrolowy "Tor" (W334) klasy Nornen
KV Tor (W334)
 
Okręt Patrolowy "Magnus Lagabøte" (W335) klasy Reine
KV Magnus Lagabøte (W335)
 
KV Barentshav (W340)  
KV Bergen (W341)  
KV Sortland (W342)  
GWARDIA NARODOWA (HEIMEVERNET)
Gwardia Narodowa
Heimevernet (HV)
   
Sztab Główny Gwardii Narodowej
Heimevernsstaben
Elverum (Terningmoen leir)  
Szkoła i Centrum Szkolenia Gwardii Narodowej
Heimevernets skole- og kompetansesenter (HVSKS)
Dombås  
Dystrykt Gwardii Narodowej 01
Oslofjord heimevernsdistrikt 01 (HV-01)
Rygge flystasjon  
Grupa Bojowa "Polar Bear VI" (w składzie HV-01)
Innsatsstyrke Polar Bear VI
Rygge flystasjon
Dystrykt Gwardii Narodowej 02
Oslo og Akershus heimevernsdistrikt 02 (HV-02)
Oslo  
Grupa Bojowa "Derby" (w składzie HV-02)
Innsatsstyrke Derby
Oslo
Dystrykt Gwardii Narodowej 03
Telemark og Buskerud heimevernsdistrikt 03 (HV-03)
Heistadmoen (Heistadmoen leir)  
Grupa Bojowa "Gunnerside" (w składzie HV-03)
Innsatsstyrke Gunnerside
Heistadmoen (Heistadmoen leir)
Dystrykt Gwardii Narodowej 05
Opplandske heimevernsdistrikt 05 (HV-05)
Elverum (Terningmoen leir)  
Grupa Bojowa "Grebe" (w składzie HV-05)
Innsatsstyrke Grebe
Elverum (Terningmoen leir)
Dystrykt Gwardii Narodowej 08
Agder og Rogaland heimevernsdistrikt 08 (HV-08)
Sandnes  
Grupa Bojowa "Osprey-Varg" (w składzie HV-08)
Innsatsstyrke Osprey-Varg
Sandnes
Dystrykt Gwardii Narodowej 09
Bergenhus heimevernsdistrikt 09 (HV-09)
Bergen  
Grupa Bojowa "Bjørn West" (w składzie HV-09)
Innsatsstyrke Bjørn West
Bergen
Dystrykt Gwardii Narodowej 11
Møre og Fjordane heimevernsdistrikt 11 (HV-11)
Veblungsnes  
Grupa Bojowa "Archery" (w składzie HV-11)
Innsatsstyrke Archery
Veblungsnes
Dystrykt Gwardii Narodowej 12
Trøndelag heimevernsdistrikt 12 (HV-12)
Værnes garnison, Stjørdal  
Grupa Bojowa "Rype" (w składzie HV-12)
Innsatsstyrke Rype
Værnes garnison, Stjørdal
Dystrykt Gwardii Narodowej 14
Sør-Hålogaland heimevernsdistrikt 14 (HV-14)
Mosjøen (Drevjamoen leir)  
Grupa Bojowa "Heron" (w składzie HV-14)
Innsatsstyrke Heron
Mosjøen (Drevjamoen leir)
Dystrykt Gwardii Narodowej 16
Nord-Hålogaland heimevernsdistrikt 16 (HV-16)
Bjerkvik (Bjerkvik leir)  
Grupa Bojowa "Claymore" (w składzie HV-16)
Innsatsstyrke Claymore
Bjerkvik (Bjerkvik leir)
Dystrykt Gwardii Narodowej 17
Finnmark heimevernsdistrikt 17 (HV-17)
Porsangmoen  
Grupa Bojowa "Ida og Lyra" (w składzie HV-17)
Innsatsstyrke Ida og Lyra
Porsangmoen