W dniach 22 i 23 października 2014 w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10BKPanc) zrealizowano szkolenie doskonalące plutonów ochrony i regulacji ruchu. Szkolenie zorganizowała sekcja S-4 10BKPanc wraz z żandarmami z Żagania, policją z Bolesławca oraz oleśnicą kompanią regulacji ruchu.
 
Celem szkolenia było zapoznanie żołnierzy pododdziałów regulacji ruchu z uprawnieniami w zakresie kierowania ruchem drogowym. Przygotowywali się oni do pilotowania kolumn pojazdów i pojazdów nienormatywnych, a także uczyli się wydawania poleceń sygnałów innym uczestnikiem ruchu drogowego.
 
W szkoleniu udział wzięli żołnierze z 10BKPanc, a także 4 pułku przeciwlotniczego z Czerwieńska. Prowadzili go instruktorzy z 2 kompanii regulacji ruchu w Oleśnicy (2krr), Wojskowej Komendy Transportu we Wrocławiu, Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu oraz Policji w Bolesławcu.
 
- Uczestnicy kursu mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności z zasad pilotowania kolumn pojazdów i pojazdów nienormatywnych, a także praktycznego wydawania sygnałów. – powiedział kierownik szkolenia starszy chorąży Mirosław Ulbrych, podoficer sekcji logistycznej 10BKPanc -  Pierwszego dnia żołnierze odbyli szkolenie teoretyczne. Drugiego – zorganizowane zostały zajęcia praktyczne, zakończone egzaminem. Zgromadzeni na placu garnizonowym żołnierze mogli  między innymi obejrzeć pokaz pilotowania z wykorzystaniem pojazdu regulacji ruchu i motocykla, kierowania ruchem na skrzyżowaniu czy przejeździe kolejowym.
 
W trakcie szkolenia zaprezentowano zasady pilotowania 2 pojazdów Faun SLT 50-2 z naczepą Kassbohrer 52T, na których transportowano czołg Leopard 2a4 oraz bojowy wóz piechoty, a także udział pojazdów Honker oraz motocykli marki Yamaha w regulacji ruchem w różnych sytuacjach drogowych i pogodowych.
 
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Przepióra