Uroczystość w 21.BSP
 
 
Szanowni Państwo,
 
informuję, że w dniu 6 listopada 2013 roku o godzinie 12.00, na terenie 21 batalionu logistycznego w Rzeszowie przy ulicy Langiewicza 4, odbędzie się uroczystość utożsamienia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Samodzielną Brygadą Strzelców Podhalańskich (1939-1940). Wiąże się to z przekazaniem Orderu Wojennego Virtuti Militari, którym był odznaczony sztandar Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich w 1940 roku za kampanie norweską i przypięcie go na sztandar 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
 
Utożsamienie ma na celu potwierdzenie i pogłębienie identyfikacji z historycznym dziedzictwem tradycji podhalańczyków.
 
Zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych RP głównym punktem takiego wydarzenia jest przeniesienie z wojskowego sztandaru historycznego Orderu Wojennego Virtuti Militari i przypięcie go do płata sztandaru wojskowego utożsamianej jednostki, przez przedstawiciela kapituły tego najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego. Odznaczenia sztandaru Podhalańczyków dokona kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari kpt. w st. spocz. Stanisław Sudyka.
Niestety historyczny sztandar Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, dowodzonej w 1940 roku przez gen bryg. Zygmunta Bohusza-Szyszko, spłonął podczas walk w Normandii, w sierpniu 1944 r. Dlatego scenariusz uroczystości przewiduje tylko przypięcie Orderu Wojennego VM do sztandaru 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Utożsamienie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich będzie dla żołnierzy nie tylko największym wyróżnieniem, ale przyczyni się do upowszechniania chlubnych tradycji wojsk górskich i podhalańskich oraz kultywowania historii i dokonań 21 BSP w społeczeństwie Podkarpacia i Podhala.
Bezpośrednio po uroczystości na stadionie „podhalańczyk” przy jednostce wojskowej odbędzie się pokaz kawaleryjski z elementami umundurowania i wyposażenia Kawalerii II RP w wykonaniu Szwadronu "Podkarpacie".   
 
Serdecznie Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystości. 
Bardzo proszę o wcześniejszy kontakt w celu ułatwienia wejścia na teren jednostki wojskowej.
 
Oficer Prasowy 21 BSP
kpt. Konrad RADZIK