Podchorążowie przysięgali we Wrocławiu
 
 
22 września br. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL) dwustu dwudziestu jeden podchorążych wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej.
 
To ważne wydarzenie w życiu każdego żołnierza zostało uświetnione przez: I zastępcę szefa Sztabu Generalnego WP generała broni Mieczysława Gocuła, dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego doktora inżyniera Stanisława Walickiego,  zastępcę szefa sztabu Wojsk Lądowych generała brygady Marka Mecherzyńskiego. Licznie przybyli z tej okazji rodzice, bliscy i znajomi studentów w mundurach. Tradycja przysięgi wojskowej jest głęboko zakorzeniona w polskim społeczeństwie, dlatego zawsze przyciąga tłumy.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości pododdziałów do uroczystości przez dowódcę uroczystości pułkownika doktora Piotra Pertka Rektorowi- Komendantowi Uczelni pułkownikowi profesorowi doktorowi habilitowanemu Mariuszowi Wiatrowi.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych przed front szyku pododdziałów wystąpił poczet sztandarowy. Aktu uroczystej przysięgi wojskowej dokonały wypowiedziane słowa Roty: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam ...”. Złożeniem przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali szeregowi podchorążowie: Lotariusz Mainka, Rafał Boniecki, Marcin Ładak i Paweł Pindera. Następnieduszpasterskiego błogosławieństwa udzielił wikariusz generalny Ordynariatu Polowego WP ksiądz pułkownik January Wątroba.
Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz wysokie wyniki w szkoleniu i dyscyplinie, osiągnięte podczas szkolenia podstawowego, Rektor-Komendant wyróżnił listem gratulacyjnym szeregowych podchorążych: Konrada Flisa, Przemysława Kamela, Michała Narojczyka, Wojciecha Bartyńskiego, Tomasza Pieronka, Daniela Kryjaka, Ninę Pietruszkę, Adama Mikułkę, Natalię Maj iPaulinę Tatarę.
- Dzisiejsza przysięga jest swoistym podsumowaniem pierwszego etapu Waszej służby wojskowej, gdyż dopiero co zdaliście egzamin po szkoleniu podstawowym. Obserwując Wasze działanie śmiało mogę powiedzieć, iż możecie odczuwać satysfakcję z dobrze spełnionego obowiązku i należytego wywiązywania się z dotychczasowych zadań - podkreślił w przemówieniupułkownik Wiatr. – Służyć Ojczyźnie można na wiele sposobów. Wy wybraliście służbę wojskową, która nie jest zawodem jednym z wielu. Armii potrzeba ludzi kreatywnych, zmotywowanych i ambitnych, a Wy te cechy posiadacie -   powiedział,zwracając się do zebranych,generał Gocuł.
Zbiórka była również okazją do wręczenia „Gwiazd Iraku” i „Gwiazd Afganistanu”. Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, za nienaganną służbę poza granicami państwa odznaczenia otrzymali:podpułkownik doktor Tomasz Dukiewicz i major Rafał Niedziela.
Dodatkową atrakcją przysięgi był pokaz wybranych elementów wyszkolenia taktycznego, a także walki w bliskim kontakcie. Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów.
 
Tekst: mjr Piotr Szczepański
Zdjęcia: mgr Roksana Borowska, st.chor.sztab. Marek Kańtoch