Póki co są to tylko składy Dywizji, niestety na razie nadal pracuję nad ukompletowaniem dokumentacji z innych rodzajów wojsk, Okręgów Wojskowych i samodzielnych oddziałów. W razie wykrycia błędów proszę o informacje !!!

 

A.D.1951

Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego

Zasadnicze siły

Warszawski Okręg Wojskowy – nr I

9 Dywizja Artylerii OPL – JW. 3688 Warszawa

64 Pułk Artylerii OPL – Warszawa-Czerniaków

86 Pułk Artylerii OPL – Warszawa-Bródno

87 Pułk Artylerii OPL – Warszawa-Służewiec

94 Pułk Artylerii OPL – Warszawa-Bielany

142 Pułk Reflektorów (sform.1951) – Skierniewice

12 Brygada Artylerii Ciężkiej (przyb. z OW nr IV w 1951)(przeform. w 1951)

8 Dywizja Artylerii Przełamania – JW. 2129 Orzysz (sform.1951)

26 Brygada Artylerii Haubic – JW. 2355 Orzysz (sform.1951)

68 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2368 Orzysz

123 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2372 Orzysz (sform.1951)

140 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2412 Orzysz (sform.1951)

29 Brygada Artylerii Haubic – JW. 2424 Bemowo Piskie (sform.1951)

70 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2381 Bemowo Piskie

127 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2486 Bemowo Piskie (sform.1951)

131 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2436 Bemowo Piskie (sform.1951)

15 Brygada Artylerii Ciężkiej – JW. 5489 Węgorzewo

38 dywizjon Artyleryjskiego Rozpoznania Pomiarowego – JW. 2595 Węgorzewo

2 Pułk Saperów (przeform. 1951)

2 Ciężka Brygada Saperów – JW. 2248 Kazuń (sform.1951)

2 batalion Miotaczy Ognia – Orzysz

1 batalion łączności OW (przeform. 1951)

17 batalion łączności – JW. 4425 Legionowo (sform.1951)

Pułk Łączności MON (przeform. 1951)

5 Pułk Łączności – JW. 1236 Warszawa (sform.1951)

15 Brygada Artylerii Ciężkiej – Węgorzewo (przen. w skład 8 DAP)

 

13 Pułk Artylerii Pancernej – Modlin

21 Pułk Moździerzy – JW. 2096 Kwidzyń

11 Pułk Czołgów  – JW. 3140 Giżycko  (sform.1951)

6 Ciężka Brygada Saperów – JW. 3595 Dęblin (sform.1951)

Pułk Artyleryjskiego Rozpoznania Pomiarowego – Orzysz (rozf. 1951)

7 Pułk Pontonowy – JW. 3774 Płock (sform.1951)

29 batalion elektrotechniczny – Dęblin (sform.1951)

16 batalion radiopelengacyjny – JW. 4420 Beniaminów (sform.1951)

23 batalion radiowy – JW. 5584 Warszawa (sform.1951)

40 liniowo-eksploatacyjny batalion łączności – JW. 5105 Białobrzegi (sform.1951)

9 Korpus Piechoty – JW. 5046 Lublin (sform.1951)

8 Korpus Piechoty – JW. 3565 Olsztyn (sform.1951)

53 batalion łączności – JW. 5007 Lublin (sform.1951)

50 batalion łączności – JW. 3649 Olsztyn (sform.1951)

118 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 3255 Lublin (sform.1951)

139 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 3700 Olsztyn (sform.1951)

68 batalion saperów – JW. 3196 Krasnystaw (sform.1951)

61 batalion saperów – JW. 3690 Olsztyn (sform.1951)

1 Warszawska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszko – JW. 2678 Legionowo

1 Praski Pułk Piechoty – JW. 2415 Warszawa

2 Berliński Pułk Piechoty – JW. 2425 Skierniewice

3 Berliński Pułk Piechoty – JW. 2671 Ciechanów

1 Berliński Pułk Artylerii – JW. 2412 Garwolin

1 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 5325 Legionowo

4 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2008 Skierniewice (sform. 1951)

1 batalion łączności – JW. 2222 Legionowo

1 Berliński batalion saperów – JW. 2437 – Legionowo

29 kompania rozpoznawcza – Legionowo

33 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Legionowo

66 kompania samochodowa – Legionowo

 

 

15 Terytorialna Dywizja Piechoty – JW. 2576 Olsztyn (przeform.1951)

15 Dywizja Piechoty – JW. 2576 Olsztyn (sform.1951)

50 Pułk Piechoty – JW. 2593 Lidzbark Warmiński

53 Pułk Piechoty – JW. 3607 Ostróda

54 Pułk Piechoty – JW. 3642 Mrągowo

55 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 3645 Morąg

19 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2629 Olsztyn

46 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2321 Olsztyn (sform.1951)

54 batalion łączności – JW. 1980 Olsztyn 

46 batalion saperów – JW. 2624 Olsztyn

24 batalion sanitarny – JW. 2675 Olsztyn (rozf.1951)

20 kompania rozpoznawcza – Olsztyn (rozf.1951)

pluton rozpoznawczy – Olsztyn (sform.1951)

5 bateria Artylerii Przeciwlotniczej – Olsztyn (rozf.1951)

25 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Olsztyn

47 kompania samochodowo-transportowa – Olsztyn (rozf.1951)

pluton samochodowy – Olsztyn (sform.1951)

 

3 Terytorialna Dywizja Piechoty – JW. 1253 Lublin (przeform. 1951)

3 Dywizja Piechoty – JW. 1253 Lublin (sform. 1951)

7 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 1157 Lublin

8 Bydgoski Pułk Piechoty – JW. 2134 Zamość od 1951 Hrubieszów

45 Pułk Piechoty – JW. 3576 Siedlce

5 Kołobrzeski Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1168 Chełm

3 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2137 Chełm od 1951 Hrubieszów

18 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2195 Lublin (sform. 1951)

4 batalion saperów – JW. 2439 Włodawa od 1951 Tomaszów Lubelski

20 batalion łączności – JW. 2630 Lublin

26 batalion sanitarny – JW. 2511 (rozf.1951)

18 bateria Artylerii Przeciwlotniczej

34 kompania Obrony Przeciwchemicznej

28 kompania rozpoznawcza (rozf. 1951)

pluton rozpoznawczy (sform. 1951)

48 kompania samochodowo-transportowa (rozf. 1951)

pluton samochodowy (sform. 1951)

 

21 Dywizja Piechoty – JW. 3676 Lidzbark Warmiński (sform. 1951)

66 Pułk Piechoty – JW. 1610 Olsztyn (sform.1951)

75 Pułk Piechoty – JW. 2188 Bartoszyce (sform.1951)

87 Pułk Piechoty – JW. 2214 Lidzbark Warmiński (sform.1951)

117 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2469 Ostróda (sform.1951)

55 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2520 Ostróda (sform.1951)

39 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2636 Lidzbark Warmiński (sform.1951)

69 batalion łączności – JW. 4155 Lidzbark Warmiński (sform.1951)

80 batalion saperów – JW. 4236 Bartoszyce (sform.1951)

35 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Lidzbark Warmiński (sform.1951)

pluton rozpoznawczy – Lidzbark Warmiński (sform.1951)

pluton samochodowy – Lidzbark Warmiński (sform.1951)

18 Dywizja Piechoty – JW. 3714 Ełk

57 Pułk Piechoty – JW. 2584 Suwałki

62 Pułk Piechoty – JW. 3675 Ełk

65 Pułk Piechoty – JW. 3726 Białystok od 1951 Orzysz

54 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2637 Giżycko

21 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 3685 Giżycko

32 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2313 Ełk (sform.1951)

45 batalion łączności – JW. 3420 Ełk

51 batalion saperów – JW. 3735 Ełk

40 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Ełk (sform.1951)

pluton rozpoznawczy – Ełk (sform.1951)

pluton samochodowy – Ełk (sform.1951)

22 Dywizja Piechoty – JW. 4254 Giżycko (sform.1951)

84 Pułk Piechoty – JW. 5619 Giżycko (sform.1951)

88 Pułk Piechoty – JW. 5042 Biskupiec (sform.1951)

94 Pułk Piechoty – JW. 4276 Morąg (sform.1951)

121 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2560 Suwałki (sform.1951)

49 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2648 Suwałki (sform.1951)

37 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2795 Giżycko (sform.1951)

71 batalion łączności – JW. 2854 Giżycko (sform.1951)

75 batalion saperów – JW. 3120 Giżycko (sform.1951)

48 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Giżycko (sform.1951)

pluton rozpoznawczy – Giżycko (sform.1951)

pluton samochodowy – Giżycko (sform.1951)

24 Dywizja Piechoty – JW. 3148 Zambrów (sform.1951)

98 Pułk Piechoty – JW. 3535 Ostrów Mazowiecka (sform.1951)

86 Pułk Piechoty – JW. 3942 Zambrów (sform.1951)

81 Pułk Piechoty – JW. 4193 Zambrów (sform.1951)

138 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 5772 Łomża (sform.1951)

57 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 5919 Zambrów (sform.1951)

21 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 5960 Zambrów (sform.1951)

58 batalion łączności – JW. 5827 Zambrów (sform.1951)

62 batalion saperów – JW. 5720 Ostrów Mazowiecka (sform.1951)

43 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Zambrów (sform.1951)

pluton rozpoznawczy – Zambrów (sform.1951)

pluton samochodowy – Zambrów (sform.1951)

 

 

25 Dywizja Piechoty – JW. 1274 Siedlce (sform.1951)

77 Pułk Piechoty – JW. 3821 Włodawa (sform.1951)

80 Pułk Piechoty – JW. 3953 Biała Podlaska (sform.1951)

83 Pułk Piechoty – JW. 5168 Chełm (sform.1951)

132 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 5100 Siedlce (sform.1951)

61 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 5407 Siedlce (sform.1951)

33 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3715 Siedlce (sform.1951)

46 batalion łączności – JW. 3600 Siedlce (sform.1951)

72 batalion saperów – JW. 3588 Ostrów Mazowiecka (sform.1951)

38 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Siedlce (sform.1951)

pluton rozpoznawczy – Siedlce (sform.1951)

pluton samochodowy – Siedlce (sform.1951)

 

Krakowski Okręg Wojskowy – nr V

18 Pułk Czołgów  - JW. 3309 Nysa (sform.1951)

5 batalion łączności – JW. 2543 Kraków

 

7 Korpus Artylerii Obrony Przeciwlotniczej Kraju – Bobrowniki/Bytom (sform.1951)

85 Pułk Artylerii OPL – Wełnowiec/Bytom (sform.1951)

89 Pułk Artylerii OPL – Chorzów (sform.1951)

90 Pułk Artylerii OPL – Węgrzce (sform.1951)

96 Pułk Artylerii OPL – Bytom (sform.1951)

97 Pułk Artylerii OPL – Będzin (sform.1951)

98 Pułk Artylerii OPL – Wrocław (sform.1951)

99 Pułk Artylerii OPL – Ząbkowice Śląskie (sform.1951)

115 Pułk Artylerii OPL – Nisko (sform.1951)

25 batalion Obserwacyjno-Meldunkowy OPL – Chorzów (sform.1951)

136 Pułk Artylerii OPL – Mielec (sform.1951)

 

11 Korpus Piechoty – JW. 3464 Gliwice (sform.1951)

12 Korpus Piechoty – Rzeszów (sform.1951)

24 batalion łączności – JW. 3135 Gliwice (sform.1951)

30 batalion łączności – JW. 3514 Rzeszów (sform.1951)

120 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 3635 Tarnowskie Góry (sform.1951)

135 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 1714 Sandomierz (sform.1951)

64 batalion saperów – JW. 3548 Pińczów (sform.1951)

70 batalion saperów – JW. 2466 Niepołomice (sform.1951)

2 Warszawska Terytorialna Dywizja Piechoty – JW. 1615 Kielce (przeform. 1951)

2 Warszawska Dywizja Piechoty – JW. 1615 Częstochowa (sform. 1951)

4 Pułk Piechoty – JW. 2729 Kielce

36 Pułk Piechoty – JW. 1784 Lubliniec

6 Pułk Piechoty – JW. 1598 Częstochowa

37 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2945 Skierniewice od 1951 Tarnowskie Góry

11 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2982 Skierniewice od 1951 Tarnowskie Góry

24 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2133 Lubliniec (sform. 1951)

18 batalion łączności – JW. 2510 Kielce od 1951 Częstochowa

2 batalion saperów – JW. 2732 Sandomierz od 1951 Kielce

30 batalion sanitarny – JW. 3904 (rozf.1951)

14 bateria Artylerii Przeciwlotniczej 

32 kompania Obrony Przeciwchemicznej

23 kompania rozpoznawcza (rozf. 1951)

pluton rozpoznawczy (sform. 1951)

56 kompania samochodowo-transportowa (rozf. 1951)

pluton samochodowy (sform. 1951)

 

 

6 Terytorialna Dywizja Piechoty – JW. 2458 Kraków (przeform. 1951)

6 Dywizja Piechoty – JW. 2458 Kraków (sform. 1951)

14 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 1034 Tarnów

16 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 1597 Kraków

18 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 2721 Wadowice

23 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1063 Biała

5 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 1172 Tarnów

28 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2285 Nowy Sącz (sform. 1951)

26 batalion łączności – JW. 2696 Kraków

13 Kołobrzeski batalion saperów – JW. 2467 Dębica

34 batalion sanitarny – JW. 2641 (rozf.1951)

22 bateria Artylerii Przeciwlotniczej (rozf. 1951)

41 kompania Obrony Przeciwchemicznej

32 kompania rozpoznawcza (rozf. 1951)

pluton rozpoznawczy – Kraków (sform. 1951)

51 kompania samochodowo-transportowa (rozf. 1951)

pluton samochodowy – Kraków (sform. 1951)

 

7 Łużycka Terytorialna Dywizja Piechoty – JW. 2812 Bytom (przeform. 1951)

7 Dywizja Piechoty – JW. 2812 Bytom od 1951 Gliwice (sform. 1951)

33 Nyski Pułk Piechoty – JW. 2867 Nysa

35 Pułk Piechoty – JW. 1768 Tarnowskie Góry od 1951 Nysa

37 Pułk Piechoty – JW. 2235 Chorzów od 1951 Gliwice

38 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2941 Koźle

10 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2975 Nysa od 1951 Koźle

34 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2021 Gliwice (sform. 1951)

48 batalion łączności – JW. 1975 Bytom od 1951 Gliwice

18 batalion saperów – JW. 1873 – Nysa

18 kompania rozpoznawcza (rozf. 1951)

pluton rozpoznawczy – Gliwice (sform. 1951)

21 batalion sanitarny – JW. 2281 Bytom (rozf. 1951)

21 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Bytom od 1951 Gliwice

4 bateria Artylerii Przeciwlotniczej – Koźle (rozf. 1951)

45 kompania samochodowo-transportowa – Bytom (rozf. 1951)

pluton samochodowy – Gliwice (sform. 1951)

 

 

 

9 Drezdeńska Dywizja Piechoty – JW. 2837 Rzeszów

26 Pułk Piechoty – JW. 1753 Sanok

28 Pułk Piechoty – JW. 2875 Przemyśl

30 Pułk Piechoty – JW. 1789 Rzeszów

40 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2947 Jarosław

12 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 4965  Przemyśl

25 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2299 Jarosław (sform. 1951)

29 batalion łączności – JW. 2794 Rzeszów

20 batalion saperów – JW. 1893 Łańcut

42 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Rzeszów (sform. 1951)

pluton rozpoznawczy – Rzeszów (sform. 1951)

pluton samochodowy – Rzeszów (sform. 1951)

 

29 Dywizja Piechoty – JW. 2325 Bielsko (sform.1951)

78 Pułk Piechoty – JW. 2331 Szczakowa (sform.1951)

91 Pułk Piechoty – JW. 2416 Głubczyce (sform.1951)

95 Pułk Piechoty – JW. 2632 Cieszyn (sform.1951)

134 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2722 Nowy Sącz (sform.1951)

40 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2762 Bielsko (sform.1951)

52 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2810 Bielsko (sform.1951)

73 batalion łączności – JW. 2906 Bielsko (sform.1951)

77 batalion saperów – JW. 2990 Rybnik (sform.1951)

45 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Bielsko (sform.1951)

pluton rozpoznawczy – Bielsko (sform.1951)

pluton samochodowy – Bielsko (sform.1951)

30 Dywizja Piechoty – JW. 2350 Przemyśl (sform.1951)

74 Pułk Piechoty – JW. 2373 Jarosław (sform.1951)

92 Pułk Piechoty – JW. 2460 Jarosław (sform.1951)

97 Pułk Piechoty – JW. 2577 Przemyśl (sform.1951)

119 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2604 Przemyśl (sform.1951)

34 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2638 Jarosław (sform.1951)

40 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 4437 Jarosław (sform.1951)

62 batalion łączności – JW. 4454 Przemyśl (sform.1951)

59 batalion saperów – JW. 4583 Radymno Dolne (sform.1951)

37 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Przemyśl (sform.1951)

pluton rozpoznawczy – Przemyśl (sform.1951)

pluton samochodowy – Przemyśl (sform.1951)

 

 

Śląski Okręg Wojskowy – nr IV

14 Brygada Artylerii Ciężkiej – JW. 5628 Pstrąże od 1951 Bolesławiec

26 dywizjon Artylerii Ciężkiej – JW. 2394 Pstrąże od 1951 Bolesławiec

28 dywizjon Artylerii Ciężkiej – JW. 3827 Pstrąże od 1951 Bolesławiec

29 dywizjon Artylerii Ciężkiej – JW. 3806 Pstrąże od 1951 Bolesławiec

 

Zarząd Budownictwa nr 4 (sform. 1951)

7 batalion Budowlany – Oleśnica od 1951 Poznań (od 1951 podlega ZB nr 4)

12 batalion Budowlany – Oleśnica (od 1951 podlega ZB nr 4)

19 batalion Budowlany – Oleśnica od 1951 Ząbkowice Śląskie (sform. 1951)

20 batalion Budowlany – Oleśnica (sform. 1951)

21 batalion Budowlany – Gubin od 1951 Wrocław-Leśnica (sform. 1951)

25 batalion Budowlany – Oleśnica (przek. do wojsk WLiOP w 1951)

55 budowlano-eksploatacyjny batalion łączności OPL – Łowicz (sform. 1951)

3 Okręgowa Składnica Sprzętu Służby Chemicznej – Milicz (sform. 1951)

12 Brygada Artylerii Ciężkiej – Gniezno (przen. do OW nr I w 1951)

13 Pułk Czołgów – JW. 2633 Opole (sform.1951)

1 Pułk Pontonowy – JW. 2697 Brzeg

Okręgowa Składnica Inżynieryjno-Saperska nr 4 (przemian. 1951)

4 Okręgowa Składnica Inżynieryjno-Saperska – JW. 3784 Brzeg (sform.1951)

4 liniowy batalion łączności – JW. 1612 Wrocław

Okręgowy Magazyn i Warsztat Łączności nr 4 – Wrocław  (przemian.1951)

3 Okręgowy Magazyn Łączności – JW. 1544 Wrocław (sform.1951)

Okręgowy Węzeł Łączności – Wrocław

4 Pułk Saperów – JW. 2995 Gorzów

92 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2538 Bolesławiec od 1951 Gniezno (przek. w skład 28 BAPpanc w 1951)

23 Brygada Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2602 Kalisz (sform.1951)

110 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2625 Kalisz (sform.1951)

144 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2832 Jarocin (sform.1951)

156 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2712 Pleszew (sform.1951)

28 Brygada Artylerii Przeciwpancernej – JW. 5625 Gniezno (sform.1951)

91 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2796 Gniezno (przyb. z POW w 1951)

92 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2538 Gniezno (przyb. z ŚOW w 1951)

93 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2865 Gniezno (sform. 1951)

31 batalion Obserwacyjno-Meldunkowy OPL – Leszno od 1951 Poznań

29 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Oleśnica od X.1951 Milicz

22 Pułk Czołgów – JW. 2646 Żagań (sform.1951)

15 Szkolny Pułk Czołgów – JW. 2719 Opole (sform.1951)

14 Pułk Moździerzy – JW. 2526 Ostrów Wielkopolski (sform.1951)

3 Pułk Artylerii OPL – Zgierz (sform.1951)

14 Pułk Artylerii OPL – Poznań (sform.1951)

54 eksploatacyjna kompania łączności – Wrocław (sform.1951)

58 kompania radiowa – Wrocław (sform.1951)

51 kompania budowy linii stałych – Wrocław (sform.1951)

62 kompania kablowo-tyczkowa – Wrocław (sform.1951)

6 Samodzielny pluton rozpoznawczy – Opole (sform. 1951)

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne nr 4 – Wrocław

17 batalion Wartowniczy – Łódź

26 batalion samochodowy – Wrocław

7 batalion Wartowniczy – Poznań

Okręgowa Składnica Uzbrojenia nr 4 – Jastrzębie (przemian. 1951)

9 Okręgowa Składnica Uzbrojenia – Jastrzębie (sform.1951)

19 batalion Wartowniczy – Regny

14 Składnica Amunicji Wojsk Lotniczych – Przewóz (sform.1951)

14 Skład MPS – Wędrzyn (sform. 1951)

4 Okręgowy Ambulans Weterynaryjny – Wrocław  (mobilizowany jedynie na czas „W”)

4 batalion Wartowniczy – Wrocław

Okręgowa Składnica Mundurowo-Taborowa nr 4 – Wrocław (przemian.1951)

6 Okręgowy Skład Sprzętu Mundurowo-Taborowego – Wrocław (sform.1951)

Okręgowa Składnica MPS nr 4 – Wrocław (przemian. 1951)

5 Okręgowy Skład MPS – Wrocław (sform. 1951)

Okręgowa Składnica Sprzętu Samochodowego nr 4 – Wrocław-Ołtaszyn (przemian.1951)

6 Okręgowa Składnica Samochodowa – Wrocław-Ołtaszyn (sform.1951)

Rejonowy Skład Uzbrojenia z Warsztatem nr 2 – Poznań

27 Szkolny batalion Samochodowy – Kutno (sform.1951)

35 Szkolny batalion Naprawy Samochodów – Wrocław-Leśnica od końca 1951 Oleśnica (sform.1951)

Rejonowy Skład MPS nr 12 – Poznań

2 Centralna Składnica Materiałów Pędnych, Tary i Urządzeń – Łódź

10 Rejonowy Magazyn Żywności – Poznań

1 Centralna Składnica Mundurowa – Łódź

Centralna Składnica Mundurowa nr 2 – Poznań

5 Rejonowy Magazyn Żywności – Łódź

3 Szkolna kompania kucharzy – Wrocław (sform.1951)

13 Rejonowy Magazyn Żywności – Gorzów Wlkp. (sform.1951)

1 Centralna Składnica Uzbrojenia – Regny

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne nr 2 – Łódź

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne nr 3 – Głowno

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne nr 5 – Poznań

Okręgowa Składnica Żywności nr 4 – Wrocław

Okręgowy Magazyn Sprzętu Kwaterunkowego nr 4 – Wrocław

7 batalion wojsk kolejowych – Września (sform. 1951)

71 batalion Drogowy – Brzeg (sform. 1951)

Szpital Okręgowy nr 4 – Wrocław (przemian.1951)

4 Okręgowy Szpital z Przychodnią – Wrocław (sform.1951)

Szpital Garnizonowy – Żary (przemian.1951)

105 Szpital Garnizonowy – Żary (sform.1951)

111 Szpital Garnizonowy – Poznań

Okręgowa Składnica Sanitarna nr 4 – Wrocław (przemian.1951)

6 Okręgowa Składnic a Sanitarna – Wrocław (sform.1951)

10 Pułk Łączności – JW. 1798 Wrocław

22 Okręgowe Ruchome Warsztaty Naprawy Czołgów – JW. 2747 Wrocław (sform.1951)

11 samodzielna kompania ewakuacyjna – Wrocław (sform.1951)

84 Pułk Artylerii OPL – Brzeg (przeform. 1951)

11 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3123 Brzeg (sform.1951)

62 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3655 Wrocław (sform.1951)

80 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3477 Żary (sform.1951)

84 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2347 Brzeg (sform.1951)

93 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 4147 Wrocław (sform.1951)

 

27 Dywizja Piechoty – JW. 4590 Zgorzelec (sform.1951)

85 Pułk Piechoty – JW. 3630 Zgorzelec (sform.1951)

90 Pułk Piechoty – JW. 3933 Zgorzelec (sform.1951)

96 Pułk Piechoty – JW. 4186 Zgorzelec (sform.1951)

114 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 4200 Zgorzelec (sform.1951)

52 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 5129 Zgorzelec (sform.1951)

17 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 5217 Zgorzelec (sform.1951)

32 batalion łączności – JW. 3577 Zgorzelec (sform.1951)

65 batalion saperów – JW. 3681 Zgorzelec (sform.1951)

36 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Zgorzelec (sform.1951)

pluton rozpoznawczy – Zgorzelec (sform.1951)

pluton samochodowy – Zgorzelec (sform.1951)

2 Korpus Pancerny – JW. 5824 Wrocław

2 Korpus Piechoty – JW. 5796 Poznań

52 batalion łączności – JW. 5836 Wrocław

44 batalion łączności – JW. 5812 Poznań

2 Samodzielny batalion Artylerii Pancernej – JW. 2775 Żagań (rozf.1951)

112 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 5575 Głogów (sform.1951)

6 Pułk Czołgów Ciężkich – JW. 1674 Wrocław

55 batalion saperów – JW. 5550 Głogów (sform.1951)

11 Dywizja Zmechanizowana – JW. 2473 Żagań

29 Pułk Zmechanizowany – JW. 1794 Żagań

42 Pułk Zmechanizowany – JW. 3567 Żary

67 Pułk Zmechanizowany – JW. 2323 Opole (sform. 1951)

8 Drezdeński Pułk Czołgów – JW. 1678 Żagań

17 Pułk Artylerii Pancernej – JW. 2555 Żagań (sform. 1951)

4 Szkolny batalion czołgów – JW. 2318 Żagań (sform.1951)

17 Pułk Moździerzy – JW. 4196 Żagań

33 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2507 Żary (przeform.)

33 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2507 Żary (sform.1951)

15 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 4148 Żagań

10 dywizjon Artylerii Rakietowej – JW. 2628 – Żary (sform.1951)

9 batalion rozpoznawczy – JW. 2949 Żagań

34 batalion łączności – JW. 2869 Żagań

44 kompania samochodowa –  Żagań

16 batalion saperów – JW. 2531 Żary

Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 10 – JW. 1304 Żagań

Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 11 – JW. 1800 Żary

Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 12 – JW. 2100 Żary

 

4 Pomorska Dywizja Piechoty im. Jana Kilińskiego – JW. 2581 Krosno Odrzańskie

11 Pułk Piechoty – JW. 2597 Krosno Odrzańskie

38 Pułk Piechoty – JW. 3564 Kożuchów

13 Pułk Piechoty – JW. 2462 Cibórz

22 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2716 Sulechów

18 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2645 Krosno Odrzańskie

19 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 1260 Krosno Odrzańskie (sform. 1951)

36 batalion łączności – JW. 2045 Krosno Odrzańskie

5 batalion saperów – JW. 3652 Krosno Odrzańskie

20 kompania obrony przeciwchemicznej – Krosno Odrzańskie

21 kompania rozpoznawcza – Krosno Odrzańskie

pluton samochodowo-transportowy – Krosno Odrzańskie (przeform. 1951)

69 kompania samochodowa – Krosno Odrzańskie (sform. 1951)

Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 33 – JW. 1434 Krosno Odrzańskie (sform. 1951)

10 Dywizja Zmechanizowana – JW. 2843 Wrocław od 1951 Opole

27 Pułk Zmechanizowany – JW. 2879 Kłodzko

40 Pułk Zmechanizowany – JW. 2493 Bolesławiec

2 Sudecki Pułk Czołgów – JW. 1657 Opole

7 Szkolny batalion czołgów – JW. 2242 Opole (sform. 1951)

39 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2956 Strzegom (przeform. 1951)

39 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2956 Strzegom (sform.1951)

12 Pułk Moździerzy -

41 batalion łączności – JW. 4215 Wrocław

21 batalion saperów – JW. 1897 Brzeg

7 batalion rozpoznawczy – JW. 3315 Wrocław

4 dywizjon Artylerii Rakietowej – JW. 1868 Malbork (sform.1951)

14 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 4700 Strzegom

8 dywizjon Artylerii Rakietowej – JW. 2463 Strzegom (sform.1951)

43 kompania samochodowa – Wrocław

Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 7 – JW. 2816 Wrocław

Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 8 – JW. 2895 Wrocław

Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 9 – JW. 3000 Wrocław

 

5 Saska Dywizja Piechoty – JW. 1586 Sulęcin

15 Pułk Piechoty – JW. 1594 Skwierzyna

12 Pułk Piechoty – JW. 2635 Gorzów Wielkopolski

17 Pułk Piechoty – JW. 1042 Międzyrzecz

6 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1204 Kęszyca

6 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej - JW. 2465  Wędrzyn od X.1951 Kęszyca

26 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 1517 Sulęcin od X.1951 Wędrzyn (sform. 1951)

39 batalion łączności – JW. 3141 Sulęcin

14 batalion saperów - JW. 2726 Wędrzyn

23 kompania obrony przeciwchemicznej –Wędrzyn

25 kompania rozpoznawcza – Wędrzyn

pluton samochodowo-transportowy – Międzyrzecz (przeform. 1951)

73 kompania samochodowa (sform. 1951)

Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 36 – JW. 1633 Sulęcin (sform. 1951)

 

19 Dywizja Zmechanizowana – JW. 1606 Torzym Lubuski (sform.1951)

69 Pułk Zmechanizowany – JW. 2643 Słubice od X.1951 Kostrzyn (sform.1951)

72 Pułk Zmechanizowany – JW. 2731 Gubin (sform.1951)

73 Pułk Zmechanizowany – JW. 2894 Gubin (sform.1951)

23 Pułk Czołgów Średnich – JW. 2959 Kostrzyn od X.1951 Słubice (sform.1951)

14 Szkolny batalion Czołgów – JW. 2535 Kostrzyn od X.1951 Słubice (sform.1951)

26 Pułk Artylerii Pancernej – JW. 3116 Gubin (sform.1951)

113 Pułk Artylerii Haubic – Gubin (sform. 1951)

18 Pułk Moździerzy – JW. 3487 Gubin (sform. 1951)

3 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3631 Gubin (sform.1951)

12 dywizjon Artylerii Rakietowej – JW. 3610 Gubin (sform.1951)

2 batalion rozpoznawczy – JW. 2429 Torzym Lubuski od X.1951 Słubice (sform.1951)

59 batalion łączności – JW. 1787 Torzym Lubuski (sform.1951)

66 batalion saperów – JW. 2240 Kostrzyn (sform.1951)

65 kompania samochodowa – Torzym Lubuski (sform.1951)

kompania dowodzenia – Torzym Lubuski (sform.1951)

Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 20 – JW. 3725 Kostrzyn od X.1951 Słubice (sform.1951)

Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 29  – JW. 4158 Gubin (sform.1951)

Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 27 – JW. 3876 Gubin (sform.1951)

Pomorski Okręg Wojskowy – nr II

13 Brygada Artylerii Ciężkiej (przeform.1951)

6 Dywizja Artylerii Przełamania – JW. 1287 Grudziądz (sform.1951)

17 Brygada Artylerii Haubic – JW. 1249 Grudziądz (sform.1951)

73 Pułk Artylerii Haubic  - JW. 1692 Grudziądz

103 Pułk Artylerii Haubic – JW. 1252 Grudziądz (sform.1951)

105 Pułk Artylerii Haubic – JW. 1333 Grudziądz (sform.1951)

19 Brygada Artylerii Haubic – JW. 2133 Grudziądz (sform.1951)

74 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2113 Grudziądz

108 Pułk Artylerii Haubic – JW. 1468 Grudziądz (sform.1951)

109 Pułk Artylerii Haubic – JW. 1537 Chełmno (sform.1951)

21 Brygada Artylerii Ciężkiej – JW. 1738 Chełmno (sform.1951)

37 dywizjon Artyleryjskiego Rozpoznania Pomiarowego – JW. 5084 Chełmno (sform.1951)

88 Pułk Artylerii OPL  – Koszalin (przeform. 1951)

16 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2138 Koszalin (sform.1951)

65 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2211 Gdańsk (sform.1951)

82 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2366 Rogowo (sform.1951)

95 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2202 Rogowo (sform.1951)

88 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 1223 Koszalin (sform.1951)

71 Pułk Artylerii Ciężkiej (rozf.1951)

76 Manewrowy Pułk Artylerii

33 Brygada Artylerii Ciężkiej – JW. 2379 Inowrocław (sform.1951)

22 Brygada Artylerii Przeciwpancernej – JW. 1631 Kwidzyń (sform.1951)

101 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 1747 Kwidzyń (sform.1951)

105 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 1886 Kwidzyń (sform.1951)

106 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2136 Prabuty (sform.1951)

5 Pułk Saperów – JW. 2241 Szczecin-Podjuchy

3 Pułk Pontonowy – JW. 3136 Włocławek

2 liniowy batalion łączności – JW. 2536 Świecie

dywizjon Artylerii Rakietowej (rozf. 1951)

91 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2796 Kołobrzeg (rozf. 1951)

49 batalion Obserwacyjno-Meldunkowy OPL – Wałcz

26 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Inowrocław

7 Pułk Łączności – JW. 1386 Bydgoszcz

16 Pułk Czołgów  - JW. 2015 Szczecin (sform.1951)

20 Pułk Czołgów – JW. 2128 Stargard Szczeciński (sform.1951)

5 Brygada Przeciwdesantowa – JW. 2426 Gdańsk (sform.1951)

12 batalion przeciwdesantowy – JW. 1045 Hel (sform.1951)

17 batalion przeciwdesantowy – JW. 4654 Gdańsk (sform.1951)

60 dywizjon Artylerii – JW. 6092 Gdańsk (sform.1951)

21 bateria Moździerzy – Gdańsk (sform.1951)

20 bateria Przeciwlotnicza – Gdańsk (sform.1951)

2 Brygada Przeciwdesantowa – JW. 5915 Kamień Pomorski (sform.1951)

11 batalion przeciwdesantowy – JW. 2263 Świnoujście (sform.1951)

14 batalion przeciwdesantowy – JW. 2658 Kamień Pomorski (sform.1951)

46 dywizjon Artylerii – JW. 3510 Dziwnów (sform.1951)

16 bateria Przeciwlotnicza (sform.1951)

29 bateria Moździerzy (sform.1951)

3 Brygada Przeciwdesantowa – JW. 3985 Kołobrzeg (sform.1951)

15 batalion przeciwdesantowy – JW. 1461 Kołobrzeg (sform.1951)

18 batalion przeciwdesantowy – JW. 2131 Kołobrzeg (sform.1951)

54 dywizjon Artylerii – JW. 2392 Kołobrzeg (sform.1951)

23 bateria Przeciwlotnicza (sform.1951)

26 bateria Moździerzy (sform.1951)

60 Pułk Artylerii OPL – Gdynia (sform.1951)

126 Pułk Artylerii OPL – Szczecin (sform.1951)

25 batalion mostów składanych – JW. 4461 Włocławek (sform.1951)

48 eksploatacyjna kompania łączności – Bydgoszcz (sform.1951)

52 kompania radiowa – Bydgoszcz (sform.1951)

64 kompania budowy linii stałych – Świecie (sform.1951)

49 kompania kablowo-tyczkowa – Świecie (sform.1951)

1 Korpus Pancerny – JW. 5764 Gdańsk

1 Korpus Piechoty – JW. 5742 Wałcz

47 batalion łączności – JW. 5785 Gdańsk

38 batalion łączności – JW. 5753 Wałcz

1 Samodzielny batalion Artylerii Pancernej – JW. 2718 Giżycko (rozf.1951)

159 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 5055 Choszczno (sform.1951)

4 Pułk Czołgów Ciężkich – JW. 1578 Lębork

26 batalion saperów – JW. 5642 Szczecin-Podjuchy (sform.1951)

8 Dywizja Zmechanizowana – JW. 2824 Koszalin

32 Pułk Zmechanizowany – JW. 1746 Rogowo

39 Pułk Zmechanizowany – JW. 3572 Trzebiatów

63 Pułk Zmechanizowany – JW. 1458 Braniewo (sform. 1951)

9 Pułk Czołgów – JW. 2314 Słupsk

3 Szkolny batalion czołgów – JW. 1324 Trzebiatów (sform. 1951)

15 Pułk Moździerzy – JW. 4888 Kołobrzeg

34 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2527 Kołobrzeg

19 batalion saperów – JW. 1887 Uniesty

12 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 4400 Koszalin

5 batalion rozpoznawczy – JW. 4975 Koszalin

28 batalion łączności – JW. 3897 Koszalin

41 kompania samochodowa – Koszalin

Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 1 – JW. 4004 Koszalin

Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 2 – JW. 5200 Koszalin

Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 3 – JW. 2117 Koszalin

 

12 Dywizja Piechoty – JW. 2476 Szczecin

5 Pułk Piechoty – JW. 1228 Szczecin

41 Pułk Piechoty – JW. 2485 Szczecin

43 Pułk Piechoty – JW. 3579 Stargard Szczeciński

70 Pułk Piechoty – JW. 1785 Szczecin (sform. 1951)

2 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1258 Szczecin

2 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2431 Szczecin

22 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 1640 Szczecin (sform. 1951)

33 batalion łączności – JW. 1017 Szczecin

19 kompania obrony przeciwchemicznej – Szczecin

16 kompania rozpoznawcza – Szczecin

pluton samochodowo-transportowy (rozf. 1951)

70 kompania samochodowa – Szczecin (sform. 1951)

17 batalion saperów – JW. 2548 Szczecin

4 Szkolna kompania oficerów piechoty rezerwy – Szczecin (rozf. 1951)

Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 39 – JW. 1760 Szczecin (sform. 1951)

 

16 Dywizja Zmechanizowana – JW. 2234 Elbląg

55 Pułk Zmechanizowany – JW. 3234 Braniewo

34 Pułk Zmechanizowany – JW. 2873 Słupsk

58 Pułk Zmechanizowany – JW. 1658 Elbląg (sform.1951)

1 Pułk Czołgów – JW. 1745 Malbork

19 Pułk Moździerzy – JW. 2400 Malbork

5 Szkolny batalion czołgów – JW. 1596 Elbląg (sform. 1951)

41 Gdański Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2245 Gdańsk

43 batalion łączności – JW. 2330 Elbląg

47 batalion saperów – JW. 2264 Elbląg

6 batalion rozpoznawczy – JW. 2200 Elbląg

13 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2497 Elbląg

42 kompania samochodowa – Elbląg

Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 4 – JW. 2300 Elbląg

Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 5 – JW. 3704 Elbląg

Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 6 – JW. 3800 Elbląg

 

 14 Dywizja Piechoty – JW. 2483 Wałcz

9 Pułk Piechoty – JW. 1572 Piła

47 Pułk Piechoty – JW. 2513 Szczecinek

49 Pułk Piechoty – JW. 3584 Wałcz

36 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2524 Choszczno

17 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2659 Choszczno

30 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 1841 Wałcz (sform.1951)

35 batalion łączności – JW. 1870 Wałcz

41 batalion saperów – JW. 3587 Szczecinek od 1951 Drawno

18 kompania obrony przeciwchemicznej – Wałcz

19 kompania rozpoznawcza – Wałcz

pluton transportowo-samochodowy – Wałcz (rozf. 1951)

74 kompania samochodowa – Wałcz (sform.1951)

Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 37 – JW. 1925 Wałcz (sform.1951)

 

 

20 Dywizja Zmechanizowana – JW. 5897 Szczecinek (sform.1951)

47 Pułk Zmechanizowany – JW. 2513 Szczecinek (sform.1951)

64 Pułk Zmechanizowany – JW. 3238 Czarne (sform.1951)

68 Pułk Zmechanizowany – JW. 1013 Budowo (sform.1951)

28 Pułk Czołgów – JW. 2198 Czarne (sform.1951)

19 Szkolny batalion czołgów – JW. 5546 Czarne (sform. 1951)

31 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. Chojnice (sform.1951)

16 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3816 Budowo (sform.1951)

6 batalion łączności – Szczecinek (sform.1951)

73 batalion saperów – JW. 5889 Budowo  (sform.1951)

11 batalion rozpoznawczy – JW. 5730 Budowo (sform.1951)

59 kompania samochodowa (sform.1951)

Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 24 – JW. 4150 Czarne (sform.1951)

Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 30 – JW. 2925 Szczecinek (sform.1951)

Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 26 – JW. 4716 Szczecinek (sform.1951)