Póki co są to tylko składy Dywizji, niestety na razie nadal pracuję nad ukompletowaniem dokumentacji z innych rodzajów wojsk, Okręgów Wojskowych i samodzielnych oddziałów. W razie wykrycia błędów proszę o informacje !!! A.D.1951 |
|
Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego |
|
Zasadnicze siły |
|
Warszawski Okręg Wojskowy – nr I |
|
9 Dywizja Artylerii OPL – JW. 3688 Warszawa 64 Pułk Artylerii OPL – Warszawa-Czerniaków 86 Pułk Artylerii OPL – Warszawa-Bródno 87 Pułk Artylerii OPL – Warszawa-Służewiec 94 Pułk Artylerii OPL – Warszawa-Bielany 142 Pułk Reflektorów (sform.1951) – Skierniewice |
12 Brygada Artylerii Ciężkiej (przyb. z OW nr IV w 1951)(przeform. w 1951) 8 Dywizja Artylerii Przełamania – JW. 2129 Orzysz (sform.1951) 26 Brygada Artylerii Haubic – JW. 2355 Orzysz (sform.1951) 68 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2368 Orzysz 123 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2372 Orzysz (sform.1951) 140 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2412 Orzysz (sform.1951) 29 Brygada Artylerii Haubic – JW. 2424 Bemowo Piskie (sform.1951) 70 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2381 Bemowo Piskie 127 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2486 Bemowo Piskie (sform.1951) 131 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2436 Bemowo Piskie (sform.1951) 15 Brygada Artylerii Ciężkiej – JW. 5489 Węgorzewo 38 dywizjon Artyleryjskiego Rozpoznania Pomiarowego – JW. 2595 Węgorzewo |
2 Pułk Saperów (przeform. 1951) 2 Ciężka Brygada Saperów – JW. 2248 Kazuń (sform.1951) |
2 batalion Miotaczy Ognia – Orzysz |
1 batalion łączności OW (przeform. 1951) 17 batalion łączności – JW. 4425 Legionowo (sform.1951) |
Pułk Łączności MON (przeform. 1951) 5 Pułk Łączności – JW. 1236 Warszawa (sform.1951) |
15 Brygada Artylerii Ciężkiej – Węgorzewo (przen. w skład 8 DAP) |
|
13 Pułk Artylerii Pancernej – Modlin |
21 Pułk Moździerzy – JW. 2096 Kwidzyń |
11 Pułk Czołgów – JW. 3140 Giżycko (sform.1951) |
6 Ciężka Brygada Saperów – JW. 3595 Dęblin (sform.1951) |
Pułk Artyleryjskiego Rozpoznania Pomiarowego – Orzysz (rozf. 1951) |
7 Pułk Pontonowy – JW. 3774 Płock (sform.1951) |
29 batalion elektrotechniczny – Dęblin (sform.1951) |
16 batalion radiopelengacyjny – JW. 4420 Beniaminów (sform.1951) |
23 batalion radiowy – JW. 5584 Warszawa (sform.1951) |
40 liniowo-eksploatacyjny batalion łączności – JW. 5105 Białobrzegi (sform.1951) |
9 Korpus Piechoty – JW. 5046 Lublin (sform.1951) |
8 Korpus Piechoty – JW. 3565 Olsztyn (sform.1951) |
53 batalion łączności – JW. 5007 Lublin (sform.1951) |
50 batalion łączności – JW. 3649 Olsztyn (sform.1951) |
118 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 3255 Lublin (sform.1951) |
139 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 3700 Olsztyn (sform.1951) |
68 batalion saperów – JW. 3196 Krasnystaw (sform.1951) |
61 batalion saperów – JW. 3690 Olsztyn (sform.1951) |
1 Warszawska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszko – JW. 2678 Legionowo 1 Praski Pułk Piechoty – JW. 2415 Warszawa 2 Berliński Pułk Piechoty – JW. 2425 Skierniewice 3 Berliński Pułk Piechoty – JW. 2671 Ciechanów 1 Berliński Pułk Artylerii – JW. 2412 Garwolin 1 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 5325 Legionowo 4 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2008 Skierniewice (sform. 1951) 1 batalion łączności – JW. 2222 Legionowo 1 Berliński batalion saperów – JW. 2437 – Legionowo 29 kompania rozpoznawcza – Legionowo 33 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Legionowo 66 kompania samochodowa – Legionowo |
15 Terytorialna Dywizja Piechoty – JW. 2576 Olsztyn (przeform.1951) 15 Dywizja Piechoty – JW. 2576 Olsztyn (sform.1951) 50 Pułk Piechoty – JW. 2593 Lidzbark Warmiński 53 Pułk Piechoty – JW. 3607 Ostróda 54 Pułk Piechoty – JW. 3642 Mrągowo 55 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 3645 Morąg 19 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2629 Olsztyn 46 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2321 Olsztyn (sform.1951) 54 batalion łączności – JW. 1980 Olsztyn 46 batalion saperów – JW. 2624 Olsztyn 24 batalion sanitarny – JW. 2675 Olsztyn (rozf.1951) 20 kompania rozpoznawcza – Olsztyn (rozf.1951) pluton rozpoznawczy – Olsztyn (sform.1951) 5 bateria Artylerii Przeciwlotniczej – Olsztyn (rozf.1951) 25 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Olsztyn 47 kompania samochodowo-transportowa – Olsztyn (rozf.1951) pluton samochodowy – Olsztyn (sform.1951) |
3 Terytorialna Dywizja Piechoty – JW. 1253 Lublin (przeform. 1951) 3 Dywizja Piechoty – JW. 1253 Lublin (sform. 1951) 7 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 1157 Lublin 8 Bydgoski Pułk Piechoty – JW. 2134 Zamość od 1951 Hrubieszów 45 Pułk Piechoty – JW. 3576 Siedlce 5 Kołobrzeski Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1168 Chełm 3 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2137 Chełm od 1951 Hrubieszów 18 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2195 Lublin (sform. 1951) 4 batalion saperów – JW. 2439 Włodawa od 1951 Tomaszów Lubelski 20 batalion łączności – JW. 2630 Lublin 26 batalion sanitarny – JW. 2511 (rozf.1951) 18 bateria Artylerii Przeciwlotniczej 34 kompania Obrony Przeciwchemicznej 28 kompania rozpoznawcza (rozf. 1951) pluton rozpoznawczy (sform. 1951) 48 kompania samochodowo-transportowa (rozf. 1951) pluton samochodowy (sform. 1951) |
21 Dywizja Piechoty – JW. 3676 Lidzbark Warmiński (sform. 1951) 66 Pułk Piechoty – JW. 1610 Olsztyn (sform.1951) 75 Pułk Piechoty – JW. 2188 Bartoszyce (sform.1951) 87 Pułk Piechoty – JW. 2214 Lidzbark Warmiński (sform.1951) 117 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2469 Ostróda (sform.1951) 55 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2520 Ostróda (sform.1951) 39 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2636 Lidzbark Warmiński (sform.1951) 69 batalion łączności – JW. 4155 Lidzbark Warmiński (sform.1951) 80 batalion saperów – JW. 4236 Bartoszyce (sform.1951) 35 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Lidzbark Warmiński (sform.1951) pluton rozpoznawczy – Lidzbark Warmiński (sform.1951) pluton samochodowy – Lidzbark Warmiński (sform.1951) |
18 Dywizja Piechoty – JW. 3714 Ełk 57 Pułk Piechoty – JW. 2584 Suwałki 62 Pułk Piechoty – JW. 3675 Ełk 65 Pułk Piechoty – JW. 3726 Białystok od 1951 Orzysz 54 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2637 Giżycko 21 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 3685 Giżycko 32 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2313 Ełk (sform.1951) 45 batalion łączności – JW. 3420 Ełk 51 batalion saperów – JW. 3735 Ełk 40 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Ełk (sform.1951) pluton rozpoznawczy – Ełk (sform.1951) pluton samochodowy – Ełk (sform.1951) |
22 Dywizja Piechoty – JW. 4254 Giżycko (sform.1951) 84 Pułk Piechoty – JW. 5619 Giżycko (sform.1951) 88 Pułk Piechoty – JW. 5042 Biskupiec (sform.1951) 94 Pułk Piechoty – JW. 4276 Morąg (sform.1951) 121 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2560 Suwałki (sform.1951) 49 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2648 Suwałki (sform.1951) 37 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2795 Giżycko (sform.1951) 71 batalion łączności – JW. 2854 Giżycko (sform.1951) 75 batalion saperów – JW. 3120 Giżycko (sform.1951) 48 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Giżycko (sform.1951) pluton rozpoznawczy – Giżycko (sform.1951) pluton samochodowy – Giżycko (sform.1951) |
24 Dywizja Piechoty – JW. 3148 Zambrów (sform.1951) 98 Pułk Piechoty – JW. 3535 Ostrów Mazowiecka (sform.1951) 86 Pułk Piechoty – JW. 3942 Zambrów (sform.1951) 81 Pułk Piechoty – JW. 4193 Zambrów (sform.1951) 138 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 5772 Łomża (sform.1951) 57 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 5919 Zambrów (sform.1951) 21 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 5960 Zambrów (sform.1951) 58 batalion łączności – JW. 5827 Zambrów (sform.1951) 62 batalion saperów – JW. 5720 Ostrów Mazowiecka (sform.1951) 43 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Zambrów (sform.1951) pluton rozpoznawczy – Zambrów (sform.1951) pluton samochodowy – Zambrów (sform.1951) |
|
25 Dywizja Piechoty – JW. 1274 Siedlce (sform.1951) 77 Pułk Piechoty – JW. 3821 Włodawa (sform.1951) 80 Pułk Piechoty – JW. 3953 Biała Podlaska (sform.1951) 83 Pułk Piechoty – JW. 5168 Chełm (sform.1951) 132 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 5100 Siedlce (sform.1951) 61 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 5407 Siedlce (sform.1951) 33 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3715 Siedlce (sform.1951) 46 batalion łączności – JW. 3600 Siedlce (sform.1951) 72 batalion saperów – JW. 3588 Ostrów Mazowiecka (sform.1951) 38 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Siedlce (sform.1951) pluton rozpoznawczy – Siedlce (sform.1951) pluton samochodowy – Siedlce (sform.1951) |
|
Krakowski Okręg Wojskowy – nr V |
|
18 Pułk Czołgów - JW. 3309 Nysa (sform.1951) |
5 batalion łączności – JW. 2543 Kraków |
|
7 Korpus Artylerii Obrony Przeciwlotniczej Kraju – Bobrowniki/Bytom (sform.1951) 85 Pułk Artylerii OPL – Wełnowiec/Bytom (sform.1951) 89 Pułk Artylerii OPL – Chorzów (sform.1951) 90 Pułk Artylerii OPL – Węgrzce (sform.1951) 96 Pułk Artylerii OPL – Bytom (sform.1951) 97 Pułk Artylerii OPL – Będzin (sform.1951) 98 Pułk Artylerii OPL – Wrocław (sform.1951) 99 Pułk Artylerii OPL – Ząbkowice Śląskie (sform.1951) |
115 Pułk Artylerii OPL – Nisko (sform.1951) |
25 batalion Obserwacyjno-Meldunkowy OPL – Chorzów (sform.1951) |
136 Pułk Artylerii OPL – Mielec (sform.1951) |
|
11 Korpus Piechoty – JW. 3464 Gliwice (sform.1951) |
12 Korpus Piechoty – Rzeszów (sform.1951) |
24 batalion łączności – JW. 3135 Gliwice (sform.1951) |
30 batalion łączności – JW. 3514 Rzeszów (sform.1951) |
120 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 3635 Tarnowskie Góry (sform.1951) |
135 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 1714 Sandomierz (sform.1951) |
64 batalion saperów – JW. 3548 Pińczów (sform.1951) |
70 batalion saperów – JW. 2466 Niepołomice (sform.1951) |
2 Warszawska Terytorialna Dywizja Piechoty – JW. 1615 Kielce (przeform. 1951) 2 Warszawska Dywizja Piechoty – JW. 1615 Częstochowa (sform. 1951) 4 Pułk Piechoty – JW. 2729 Kielce 36 Pułk Piechoty – JW. 1784 Lubliniec 6 Pułk Piechoty – JW. 1598 Częstochowa 37 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2945 Skierniewice od 1951 Tarnowskie Góry 11 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2982 Skierniewice od 1951 Tarnowskie Góry 24 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2133 Lubliniec (sform. 1951) 18 batalion łączności – JW. 2510 Kielce od 1951 Częstochowa 2 batalion saperów – JW. 2732 Sandomierz od 1951 Kielce 30 batalion sanitarny – JW. 3904 (rozf.1951) 14 bateria Artylerii Przeciwlotniczej 32 kompania Obrony Przeciwchemicznej 23 kompania rozpoznawcza (rozf. 1951) pluton rozpoznawczy (sform. 1951) 56 kompania samochodowo-transportowa (rozf. 1951) pluton samochodowy (sform. 1951) |
6 Terytorialna Dywizja Piechoty – JW. 2458 Kraków (przeform. 1951) 6 Dywizja Piechoty – JW. 2458 Kraków (sform. 1951) 14 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 1034 Tarnów 16 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 1597 Kraków 18 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 2721 Wadowice 23 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1063 Biała 5 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 1172 Tarnów 28 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2285 Nowy Sącz (sform. 1951) 26 batalion łączności – JW. 2696 Kraków 13 Kołobrzeski batalion saperów – JW. 2467 Dębica 34 batalion sanitarny – JW. 2641 (rozf.1951) 22 bateria Artylerii Przeciwlotniczej (rozf. 1951) 41 kompania Obrony Przeciwchemicznej 32 kompania rozpoznawcza (rozf. 1951) pluton rozpoznawczy – Kraków (sform. 1951) 51 kompania samochodowo-transportowa (rozf. 1951) pluton samochodowy – Kraków (sform. 1951) |
7 Łużycka Terytorialna Dywizja Piechoty – JW. 2812 Bytom (przeform. 1951) 7 Dywizja Piechoty – JW. 2812 Bytom od 1951 Gliwice (sform. 1951) 33 Nyski Pułk Piechoty – JW. 2867 Nysa 35 Pułk Piechoty – JW. 1768 Tarnowskie Góry od 1951 Nysa 37 Pułk Piechoty – JW. 2235 Chorzów od 1951 Gliwice 38 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2941 Koźle 10 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2975 Nysa od 1951 Koźle 34 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2021 Gliwice (sform. 1951) 48 batalion łączności – JW. 1975 Bytom od 1951 Gliwice 18 batalion saperów – JW. 1873 – Nysa 18 kompania rozpoznawcza (rozf. 1951) pluton rozpoznawczy – Gliwice (sform. 1951) 21 batalion sanitarny – JW. 2281 Bytom (rozf. 1951) 21 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Bytom od 1951 Gliwice 4 bateria Artylerii Przeciwlotniczej – Koźle (rozf. 1951) 45 kompania samochodowo-transportowa – Bytom (rozf. 1951) pluton samochodowy – Gliwice (sform. 1951) |
9 Drezdeńska Dywizja Piechoty – JW. 2837 Rzeszów 26 Pułk Piechoty – JW. 1753 Sanok 28 Pułk Piechoty – JW. 2875 Przemyśl 30 Pułk Piechoty – JW. 1789 Rzeszów 40 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2947 Jarosław 12 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 4965 Przemyśl 25 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2299 Jarosław (sform. 1951) 29 batalion łączności – JW. 2794 Rzeszów 20 batalion saperów – JW. 1893 Łańcut 42 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Rzeszów (sform. 1951) pluton rozpoznawczy – Rzeszów (sform. 1951) pluton samochodowy – Rzeszów (sform. 1951) |
29 Dywizja Piechoty – JW. 2325 Bielsko (sform.1951) 78 Pułk Piechoty – JW. 2331 Szczakowa (sform.1951) 91 Pułk Piechoty – JW. 2416 Głubczyce (sform.1951) 95 Pułk Piechoty – JW. 2632 Cieszyn (sform.1951) 134 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2722 Nowy Sącz (sform.1951) 40 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2762 Bielsko (sform.1951) 52 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2810 Bielsko (sform.1951) 73 batalion łączności – JW. 2906 Bielsko (sform.1951) 77 batalion saperów – JW. 2990 Rybnik (sform.1951) 45 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Bielsko (sform.1951) pluton rozpoznawczy – Bielsko (sform.1951) pluton samochodowy – Bielsko (sform.1951) |
30 Dywizja Piechoty – JW. 2350 Przemyśl (sform.1951) 74 Pułk Piechoty – JW. 2373 Jarosław (sform.1951) 92 Pułk Piechoty – JW. 2460 Jarosław (sform.1951) 97 Pułk Piechoty – JW. 2577 Przemyśl (sform.1951) 119 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2604 Przemyśl (sform.1951) 34 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2638 Jarosław (sform.1951) 40 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 4437 Jarosław (sform.1951) 62 batalion łączności – JW. 4454 Przemyśl (sform.1951) 59 batalion saperów – JW. 4583 Radymno Dolne (sform.1951) 37 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Przemyśl (sform.1951) pluton rozpoznawczy – Przemyśl (sform.1951) pluton samochodowy – Przemyśl (sform.1951) |
|
|
Śląski Okręg Wojskowy – nr IV |
|
14 Brygada Artylerii Ciężkiej – JW. 5628 Pstrąże od 1951 Bolesławiec 26 dywizjon Artylerii Ciężkiej – JW. 2394 Pstrąże od 1951 Bolesławiec 28 dywizjon Artylerii Ciężkiej – JW. 3827 Pstrąże od 1951 Bolesławiec 29 dywizjon Artylerii Ciężkiej – JW. 3806 Pstrąże od 1951 Bolesławiec |
Zarząd Budownictwa nr 4 (sform. 1951) 7 batalion Budowlany – Oleśnica od 1951 Poznań (od 1951 podlega ZB nr 4) 12 batalion Budowlany – Oleśnica (od 1951 podlega ZB nr 4) 19 batalion Budowlany – Oleśnica od 1951 Ząbkowice Śląskie (sform. 1951) 20 batalion Budowlany – Oleśnica (sform. 1951) 21 batalion Budowlany – Gubin od 1951 Wrocław-Leśnica (sform. 1951) 25 batalion Budowlany – Oleśnica (przek. do wojsk WLiOP w 1951) |
55 budowlano-eksploatacyjny batalion łączności OPL – Łowicz (sform. 1951) |
3 Okręgowa Składnica Sprzętu Służby Chemicznej – Milicz (sform. 1951) |
12 Brygada Artylerii Ciężkiej – Gniezno (przen. do OW nr I w 1951) |
13 Pułk Czołgów – JW. 2633 Opole (sform.1951) |
1 Pułk Pontonowy – JW. 2697 Brzeg Okręgowa Składnica Inżynieryjno-Saperska nr 4 (przemian. 1951) 4 Okręgowa Składnica Inżynieryjno-Saperska – JW. 3784 Brzeg (sform.1951) |
4 liniowy batalion łączności – JW. 1612 Wrocław |
Okręgowy Magazyn i Warsztat Łączności nr 4 – Wrocław (przemian.1951) 3 Okręgowy Magazyn Łączności – JW. 1544 Wrocław (sform.1951) |
Okręgowy Węzeł Łączności – Wrocław |
4 Pułk Saperów – JW. 2995 Gorzów |
92 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2538 Bolesławiec od 1951 Gniezno (przek. w skład 28 BAPpanc w 1951) |
23 Brygada Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2602 Kalisz (sform.1951) 110 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2625 Kalisz (sform.1951) 144 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2832 Jarocin (sform.1951) 156 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2712 Pleszew (sform.1951) |
28 Brygada Artylerii Przeciwpancernej – JW. 5625 Gniezno (sform.1951) 91 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2796 Gniezno (przyb. z POW w 1951) 92 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2538 Gniezno (przyb. z ŚOW w 1951) 93 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2865 Gniezno (sform. 1951) |
31 batalion Obserwacyjno-Meldunkowy OPL – Leszno od 1951 Poznań |
29 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Oleśnica od X.1951 Milicz |
22 Pułk Czołgów – JW. 2646 Żagań (sform.1951) |
15 Szkolny Pułk Czołgów – JW. 2719 Opole (sform.1951) |
14 Pułk Moździerzy – JW. 2526 Ostrów Wielkopolski (sform.1951) |
3 Pułk Artylerii OPL – Zgierz (sform.1951) |
14 Pułk Artylerii OPL – Poznań (sform.1951) |
54 eksploatacyjna kompania łączności – Wrocław (sform.1951) |
58 kompania radiowa – Wrocław (sform.1951) |
51 kompania budowy linii stałych – Wrocław (sform.1951) |
62 kompania kablowo-tyczkowa – Wrocław (sform.1951) |
6 Samodzielny pluton rozpoznawczy – Opole (sform. 1951) |
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne nr 4 – Wrocław |
17 batalion Wartowniczy – Łódź |
26 batalion samochodowy – Wrocław |
7 batalion Wartowniczy – Poznań |
Okręgowa Składnica Uzbrojenia nr 4 – Jastrzębie (przemian. 1951) 9 Okręgowa Składnica Uzbrojenia – Jastrzębie (sform.1951) |
19 batalion Wartowniczy – Regny |
14 Składnica Amunicji Wojsk Lotniczych – Przewóz (sform.1951) |
14 Skład MPS – Wędrzyn (sform. 1951) |
4 Okręgowy Ambulans Weterynaryjny – Wrocław (mobilizowany jedynie na czas „W”) |
4 batalion Wartowniczy – Wrocław |
Okręgowa Składnica Mundurowo-Taborowa nr 4 – Wrocław (przemian.1951) 6 Okręgowy Skład Sprzętu Mundurowo-Taborowego – Wrocław (sform.1951) |
Okręgowa Składnica MPS nr 4 – Wrocław (przemian. 1951) 5 Okręgowy Skład MPS – Wrocław (sform. 1951) |
Okręgowa Składnica Sprzętu Samochodowego nr 4 – Wrocław-Ołtaszyn (przemian.1951) 6 Okręgowa Składnica Samochodowa – Wrocław-Ołtaszyn (sform.1951) |
Rejonowy Skład Uzbrojenia z Warsztatem nr 2 – Poznań |
27 Szkolny batalion Samochodowy – Kutno (sform.1951) |
35 Szkolny batalion Naprawy Samochodów – Wrocław-Leśnica od końca 1951 Oleśnica (sform.1951) |
Rejonowy Skład MPS nr 12 – Poznań |
2 Centralna Składnica Materiałów Pędnych, Tary i Urządzeń – Łódź |
10 Rejonowy Magazyn Żywności – Poznań |
1 Centralna Składnica Mundurowa – Łódź |
Centralna Składnica Mundurowa nr 2 – Poznań |
5 Rejonowy Magazyn Żywności – Łódź |
3 Szkolna kompania kucharzy – Wrocław (sform.1951) |
13 Rejonowy Magazyn Żywności – Gorzów Wlkp. (sform.1951) |
1 Centralna Składnica Uzbrojenia – Regny |
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne nr 2 – Łódź |
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne nr 3 – Głowno |
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne nr 5 – Poznań |
Okręgowa Składnica Żywności nr 4 – Wrocław |
Okręgowy Magazyn Sprzętu Kwaterunkowego nr 4 – Wrocław |
7 batalion wojsk kolejowych – Września (sform. 1951) |
71 batalion Drogowy – Brzeg (sform. 1951) |
Szpital Okręgowy nr 4 – Wrocław (przemian.1951) 4 Okręgowy Szpital z Przychodnią – Wrocław (sform.1951) |
Szpital Garnizonowy – Żary (przemian.1951) 105 Szpital Garnizonowy – Żary (sform.1951) |
111 Szpital Garnizonowy – Poznań |
Okręgowa Składnica Sanitarna nr 4 – Wrocław (przemian.1951) 6 Okręgowa Składnic a Sanitarna – Wrocław (sform.1951) |
10 Pułk Łączności – JW. 1798 Wrocław |
22 Okręgowe Ruchome Warsztaty Naprawy Czołgów – JW. 2747 Wrocław (sform.1951) 11 samodzielna kompania ewakuacyjna – Wrocław (sform.1951) |
84 Pułk Artylerii OPL – Brzeg (przeform. 1951) 11 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3123 Brzeg (sform.1951) 62 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3655 Wrocław (sform.1951) 80 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3477 Żary (sform.1951) 84 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2347 Brzeg (sform.1951) 93 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 4147 Wrocław (sform.1951) |
27 Dywizja Piechoty – JW. 4590 Zgorzelec (sform.1951) 85 Pułk Piechoty – JW. 3630 Zgorzelec (sform.1951) 90 Pułk Piechoty – JW. 3933 Zgorzelec (sform.1951) 96 Pułk Piechoty – JW. 4186 Zgorzelec (sform.1951) 114 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 4200 Zgorzelec (sform.1951) 52 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 5129 Zgorzelec (sform.1951) 17 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 5217 Zgorzelec (sform.1951) 32 batalion łączności – JW. 3577 Zgorzelec (sform.1951) 65 batalion saperów – JW. 3681 Zgorzelec (sform.1951) 36 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Zgorzelec (sform.1951) pluton rozpoznawczy – Zgorzelec (sform.1951) pluton samochodowy – Zgorzelec (sform.1951) |
2 Korpus Pancerny – JW. 5824 Wrocław |
2 Korpus Piechoty – JW. 5796 Poznań |
52 batalion łączności – JW. 5836 Wrocław |
44 batalion łączności – JW. 5812 Poznań |
2 Samodzielny batalion Artylerii Pancernej – JW. 2775 Żagań (rozf.1951) |
112 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 5575 Głogów (sform.1951) |
6 Pułk Czołgów Ciężkich – JW. 1674 Wrocław |
55 batalion saperów – JW. 5550 Głogów (sform.1951) |
11 Dywizja Zmechanizowana – JW. 2473 Żagań 29 Pułk Zmechanizowany – JW. 1794 Żagań 42 Pułk Zmechanizowany – JW. 3567 Żary 67 Pułk Zmechanizowany – JW. 2323 Opole (sform. 1951) 8 Drezdeński Pułk Czołgów – JW. 1678 Żagań 17 Pułk Artylerii Pancernej – JW. 2555 Żagań (sform. 1951) 4 Szkolny batalion czołgów – JW. 2318 Żagań (sform.1951) 17 Pułk Moździerzy – JW. 4196 Żagań 33 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2507 Żary (przeform.) 33 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2507 Żary (sform.1951) 15 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 4148 Żagań 10 dywizjon Artylerii Rakietowej – JW. 2628 – Żary (sform.1951) 9 batalion rozpoznawczy – JW. 2949 Żagań 34 batalion łączności – JW. 2869 Żagań 44 kompania samochodowa – Żagań 16 batalion saperów – JW. 2531 Żary Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 10 – JW. 1304 Żagań Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 11 – JW. 1800 Żary Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 12 – JW. 2100 Żary |
4 Pomorska Dywizja Piechoty im. Jana Kilińskiego – JW. 2581 Krosno Odrzańskie 11 Pułk Piechoty – JW. 2597 Krosno Odrzańskie 38 Pułk Piechoty – JW. 3564 Kożuchów 13 Pułk Piechoty – JW. 2462 Cibórz 22 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2716 Sulechów 18 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2645 Krosno Odrzańskie 19 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 1260 Krosno Odrzańskie (sform. 1951) 36 batalion łączności – JW. 2045 Krosno Odrzańskie 5 batalion saperów – JW. 3652 Krosno Odrzańskie 20 kompania obrony przeciwchemicznej – Krosno Odrzańskie 21 kompania rozpoznawcza – Krosno Odrzańskie pluton samochodowo-transportowy – Krosno Odrzańskie (przeform. 1951) 69 kompania samochodowa – Krosno Odrzańskie (sform. 1951) Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 33 – JW. 1434 Krosno Odrzańskie (sform. 1951) |
10 Dywizja Zmechanizowana – JW. 2843 Wrocław od 1951 Opole 27 Pułk Zmechanizowany – JW. 2879 Kłodzko 40 Pułk Zmechanizowany – JW. 2493 Bolesławiec 2 Sudecki Pułk Czołgów – JW. 1657 Opole 7 Szkolny batalion czołgów – JW. 2242 Opole (sform. 1951) 39 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2956 Strzegom (przeform. 1951) 39 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2956 Strzegom (sform.1951) 12 Pułk Moździerzy - 41 batalion łączności – JW. 4215 Wrocław 21 batalion saperów – JW. 1897 Brzeg 7 batalion rozpoznawczy – JW. 3315 Wrocław 4 dywizjon Artylerii Rakietowej – JW. 1868 Malbork (sform.1951) 14 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 4700 Strzegom 8 dywizjon Artylerii Rakietowej – JW. 2463 Strzegom (sform.1951) 43 kompania samochodowa – Wrocław Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 7 – JW. 2816 Wrocław Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 8 – JW. 2895 Wrocław Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 9 – JW. 3000 Wrocław |
5 Saska Dywizja Piechoty – JW. 1586 Sulęcin 15 Pułk Piechoty – JW. 1594 Skwierzyna 12 Pułk Piechoty – JW. 2635 Gorzów Wielkopolski 17 Pułk Piechoty – JW. 1042 Międzyrzecz 6 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1204 Kęszyca 6 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej - JW. 2465 Wędrzyn od X.1951 Kęszyca 26 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 1517 Sulęcin od X.1951 Wędrzyn (sform. 1951) 39 batalion łączności – JW. 3141 Sulęcin 14 batalion saperów - JW. 2726 Wędrzyn 23 kompania obrony przeciwchemicznej –Wędrzyn 25 kompania rozpoznawcza – Wędrzyn pluton samochodowo-transportowy – Międzyrzecz (przeform. 1951) 73 kompania samochodowa (sform. 1951) Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 36 – JW. 1633 Sulęcin (sform. 1951) |
|
19 Dywizja Zmechanizowana – JW. 1606 Torzym Lubuski (sform.1951) 69 Pułk Zmechanizowany – JW. 2643 Słubice od X.1951 Kostrzyn (sform.1951) 72 Pułk Zmechanizowany – JW. 2731 Gubin (sform.1951) 73 Pułk Zmechanizowany – JW. 2894 Gubin (sform.1951) 23 Pułk Czołgów Średnich – JW. 2959 Kostrzyn od X.1951 Słubice (sform.1951) 14 Szkolny batalion Czołgów – JW. 2535 Kostrzyn od X.1951 Słubice (sform.1951) 26 Pułk Artylerii Pancernej – JW. 3116 Gubin (sform.1951) 113 Pułk Artylerii Haubic – Gubin (sform. 1951) 18 Pułk Moździerzy – JW. 3487 Gubin (sform. 1951) 3 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3631 Gubin (sform.1951) 12 dywizjon Artylerii Rakietowej – JW. 3610 Gubin (sform.1951) 2 batalion rozpoznawczy – JW. 2429 Torzym Lubuski od X.1951 Słubice (sform.1951) 59 batalion łączności – JW. 1787 Torzym Lubuski (sform.1951) 66 batalion saperów – JW. 2240 Kostrzyn (sform.1951) 65 kompania samochodowa – Torzym Lubuski (sform.1951) kompania dowodzenia – Torzym Lubuski (sform.1951) Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 20 – JW. 3725 Kostrzyn od X.1951 Słubice (sform.1951) Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 29 – JW. 4158 Gubin (sform.1951) Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 27 – JW. 3876 Gubin (sform.1951) |
Pomorski Okręg Wojskowy – nr II |
|
13 Brygada Artylerii Ciężkiej (przeform.1951) 6 Dywizja Artylerii Przełamania – JW. 1287 Grudziądz (sform.1951) 17 Brygada Artylerii Haubic – JW. 1249 Grudziądz (sform.1951) 73 Pułk Artylerii Haubic - JW. 1692 Grudziądz 103 Pułk Artylerii Haubic – JW. 1252 Grudziądz (sform.1951) 105 Pułk Artylerii Haubic – JW. 1333 Grudziądz (sform.1951) 19 Brygada Artylerii Haubic – JW. 2133 Grudziądz (sform.1951) 74 Pułk Artylerii Haubic – JW. 2113 Grudziądz 108 Pułk Artylerii Haubic – JW. 1468 Grudziądz (sform.1951) 109 Pułk Artylerii Haubic – JW. 1537 Chełmno (sform.1951) 21 Brygada Artylerii Ciężkiej – JW. 1738 Chełmno (sform.1951) 37 dywizjon Artyleryjskiego Rozpoznania Pomiarowego – JW. 5084 Chełmno (sform.1951) |
88 Pułk Artylerii OPL – Koszalin (przeform. 1951) 16 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2138 Koszalin (sform.1951) 65 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2211 Gdańsk (sform.1951) 82 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2366 Rogowo (sform.1951) 95 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2202 Rogowo (sform.1951) 88 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 1223 Koszalin (sform.1951) |
71 Pułk Artylerii Ciężkiej (rozf.1951) |
76 Manewrowy Pułk Artylerii |
33 Brygada Artylerii Ciężkiej – JW. 2379 Inowrocław (sform.1951) |
22 Brygada Artylerii Przeciwpancernej – JW. 1631 Kwidzyń (sform.1951) 101 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 1747 Kwidzyń (sform.1951) 105 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 1886 Kwidzyń (sform.1951) 106 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2136 Prabuty (sform.1951) |
5 Pułk Saperów – JW. 2241 Szczecin-Podjuchy |
3 Pułk Pontonowy – JW. 3136 Włocławek |
2 liniowy batalion łączności – JW. 2536 Świecie |
dywizjon Artylerii Rakietowej (rozf. 1951) |
91 Pułk Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2796 Kołobrzeg (rozf. 1951) |
49 batalion Obserwacyjno-Meldunkowy OPL – Wałcz |
26 kompania Obrony Przeciwchemicznej – Inowrocław |
7 Pułk Łączności – JW. 1386 Bydgoszcz |
16 Pułk Czołgów - JW. 2015 Szczecin (sform.1951) |
20 Pułk Czołgów – JW. 2128 Stargard Szczeciński (sform.1951) |
5 Brygada Przeciwdesantowa – JW. 2426 Gdańsk (sform.1951) 12 batalion przeciwdesantowy – JW. 1045 Hel (sform.1951) 17 batalion przeciwdesantowy – JW. 4654 Gdańsk (sform.1951) 60 dywizjon Artylerii – JW. 6092 Gdańsk (sform.1951) 21 bateria Moździerzy – Gdańsk (sform.1951) 20 bateria Przeciwlotnicza – Gdańsk (sform.1951) |
2 Brygada Przeciwdesantowa – JW. 5915 Kamień Pomorski (sform.1951) 11 batalion przeciwdesantowy – JW. 2263 Świnoujście (sform.1951) 14 batalion przeciwdesantowy – JW. 2658 Kamień Pomorski (sform.1951) 46 dywizjon Artylerii – JW. 3510 Dziwnów (sform.1951) 16 bateria Przeciwlotnicza (sform.1951) 29 bateria Moździerzy (sform.1951) |
3 Brygada Przeciwdesantowa – JW. 3985 Kołobrzeg (sform.1951) 15 batalion przeciwdesantowy – JW. 1461 Kołobrzeg (sform.1951) 18 batalion przeciwdesantowy – JW. 2131 Kołobrzeg (sform.1951) 54 dywizjon Artylerii – JW. 2392 Kołobrzeg (sform.1951) 23 bateria Przeciwlotnicza (sform.1951) 26 bateria Moździerzy (sform.1951) |
60 Pułk Artylerii OPL – Gdynia (sform.1951) |
126 Pułk Artylerii OPL – Szczecin (sform.1951) |
25 batalion mostów składanych – JW. 4461 Włocławek (sform.1951) |
48 eksploatacyjna kompania łączności – Bydgoszcz (sform.1951) |
52 kompania radiowa – Bydgoszcz (sform.1951) |
64 kompania budowy linii stałych – Świecie (sform.1951) |
49 kompania kablowo-tyczkowa – Świecie (sform.1951) |
1 Korpus Pancerny – JW. 5764 Gdańsk |
1 Korpus Piechoty – JW. 5742 Wałcz |
47 batalion łączności – JW. 5785 Gdańsk |
38 batalion łączności – JW. 5753 Wałcz |
1 Samodzielny batalion Artylerii Pancernej – JW. 2718 Giżycko (rozf.1951) |
159 Pułk Artylerii Ciężkiej – JW. 5055 Choszczno (sform.1951) |
4 Pułk Czołgów Ciężkich – JW. 1578 Lębork |
26 batalion saperów – JW. 5642 Szczecin-Podjuchy (sform.1951) |
8 Dywizja Zmechanizowana – JW. 2824 Koszalin 32 Pułk Zmechanizowany – JW. 1746 Rogowo 39 Pułk Zmechanizowany – JW. 3572 Trzebiatów 63 Pułk Zmechanizowany – JW. 1458 Braniewo (sform. 1951) 9 Pułk Czołgów – JW. 2314 Słupsk 3 Szkolny batalion czołgów – JW. 1324 Trzebiatów (sform. 1951) 15 Pułk Moździerzy – JW. 4888 Kołobrzeg 34 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2527 Kołobrzeg 19 batalion saperów – JW. 1887 Uniesty 12 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 4400 Koszalin 5 batalion rozpoznawczy – JW. 4975 Koszalin 28 batalion łączności – JW. 3897 Koszalin 41 kompania samochodowa – Koszalin Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 1 – JW. 4004 Koszalin Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 2 – JW. 5200 Koszalin Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 3 – JW. 2117 Koszalin |
12 Dywizja Piechoty – JW. 2476 Szczecin 5 Pułk Piechoty – JW. 1228 Szczecin 41 Pułk Piechoty – JW. 2485 Szczecin 43 Pułk Piechoty – JW. 3579 Stargard Szczeciński 70 Pułk Piechoty – JW. 1785 Szczecin (sform. 1951) 2 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1258 Szczecin 2 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2431 Szczecin 22 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 1640 Szczecin (sform. 1951) 33 batalion łączności – JW. 1017 Szczecin 19 kompania obrony przeciwchemicznej – Szczecin 16 kompania rozpoznawcza – Szczecin pluton samochodowo-transportowy (rozf. 1951) 70 kompania samochodowa – Szczecin (sform. 1951) 17 batalion saperów – JW. 2548 Szczecin 4 Szkolna kompania oficerów piechoty rezerwy – Szczecin (rozf. 1951) Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 39 – JW. 1760 Szczecin (sform. 1951) |
16 Dywizja Zmechanizowana – JW. 2234 Elbląg 55 Pułk Zmechanizowany – JW. 3234 Braniewo 34 Pułk Zmechanizowany – JW. 2873 Słupsk 58 Pułk Zmechanizowany – JW. 1658 Elbląg (sform.1951) 1 Pułk Czołgów – JW. 1745 Malbork 19 Pułk Moździerzy – JW. 2400 Malbork 5 Szkolny batalion czołgów – JW. 1596 Elbląg (sform. 1951) 41 Gdański Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2245 Gdańsk 43 batalion łączności – JW. 2330 Elbląg 47 batalion saperów – JW. 2264 Elbląg 6 batalion rozpoznawczy – JW. 2200 Elbląg 13 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 2497 Elbląg 42 kompania samochodowa – Elbląg Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 4 – JW. 2300 Elbląg Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 5 – JW. 3704 Elbląg Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 6 – JW. 3800 Elbląg |
14 Dywizja Piechoty – JW. 2483 Wałcz 9 Pułk Piechoty – JW. 1572 Piła 47 Pułk Piechoty – JW. 2513 Szczecinek 49 Pułk Piechoty – JW. 3584 Wałcz 36 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2524 Choszczno 17 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2659 Choszczno 30 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 1841 Wałcz (sform.1951) 35 batalion łączności – JW. 1870 Wałcz 41 batalion saperów – JW. 3587 Szczecinek od 1951 Drawno 18 kompania obrony przeciwchemicznej – Wałcz 19 kompania rozpoznawcza – Wałcz pluton transportowo-samochodowy – Wałcz (rozf. 1951) 74 kompania samochodowa – Wałcz (sform.1951) Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 37 – JW. 1925 Wałcz (sform.1951) |
|
20 Dywizja Zmechanizowana – JW. 5897 Szczecinek (sform.1951) 47 Pułk Zmechanizowany – JW. 2513 Szczecinek (sform.1951) 64 Pułk Zmechanizowany – JW. 3238 Czarne (sform.1951) 68 Pułk Zmechanizowany – JW. 1013 Budowo (sform.1951) 28 Pułk Czołgów – JW. 2198 Czarne (sform.1951) 19 Szkolny batalion czołgów – JW. 5546 Czarne (sform. 1951) 31 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. Chojnice (sform.1951) 16 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – JW. 3816 Budowo (sform.1951) 6 batalion łączności – Szczecinek (sform.1951) 73 batalion saperów – JW. 5889 Budowo (sform.1951) 11 batalion rozpoznawczy – JW. 5730 Budowo (sform.1951) 59 kompania samochodowa (sform.1951) Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów nr 24 – JW. 4150 Czarne (sform.1951) Ruchomy Warsztat Naprawy Sprzętu Artyleryjskiego nr 30 – JW. 2925 Szczecinek (sform.1951) Ruchomy Warsztat Naprawy Samochodów nr 26 – JW. 4716 Szczecinek (sform.1951) |
|
|
|
|