Póki co są to tylko składy Dywizji, niestety na razie nadal pracuję nad ukompletowaniem dokumentacji z innych rodzajów wojsk, Okręgów Wojskowych i samodzielnych oddziałów. W razie wykrycia błędów proszę o informacje !!! Ponieważ do dnia 30 kwietnia 1946 jednostki otrzymywały nr JW czterocyfrowe, wszystkie jakie udało się ustalić są podane. Jedynie małe pododdziały jak kompanie nie miały nr JW. A.D.1946 |
|
Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego |
|
Zasadnicze siły |
|
Warszawski Okręg Wojskowy – nr I |
|
1 Warszawska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszko – JW. 2678 Siedlce 1 Praski Pułk Piechoty – JW. 2415 Warszawa 2 Berliński Pułk Piechoty – JW. 2425 Legionowo 3 Berliński Pułk Piechoty – JW. 2671 Skierniewice 1 Berliński Pułk Artylerii – JW. 2412 Skierniewice 27 Samodzielny Pułk Artylerii Samochodowej – 1 Berliński Samodzielny batalion łączności ( rozf. 31.III.1946) 1 kompania łączności ( sform. 31.III.1946 ) 1 Berliński batalion saperów – JW. 2437 Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 1 DP (rozf. 31.III.1946) pluton piechoty Oddziału Informacji (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji Wydział Informacji 1 DP – JW. 3988 pluton samochodów pancernych ( sform. 31.V.1946 ) |
15 Dywizja Piechoty – JW. 2576 Olsztyn 50 Pułk Piechoty – JW. 2593 Olsztyn 53 Pułk Piechoty – JW. 3607 Olsztyn od I.1946 Ostróda 54 Pułk Piechoty – JW. 3642 55 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 3645 Olsztyn (sform. 31.III.1946) 19 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2629 Olsztyn (sform. 31.III.1946) 37 kompania łączności –Olsztyn (sform. 31.III.1946) 55 Pułk Artylerii – Olsztyn (rozf. 31.III.1946) 19 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej – Ostróda (rozf. 31.III.1946) 27 Samodzielny batalion łączności – Olsztyn (rozf. 31.III.1946) 46 batalion saperów – JW. 2624 Olsztyn Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 15 DP – Olsztyn (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji – Olsztyn (rozf. 31.III.1946) |
1 Brygada Pancerna (rozf. 1946) 1 Pułk Czołgów Średnich (sform. 1946) |
13 Pułk Artylerii Samobieżnej – Modlin |
24 dywizjon Artylerii Ciężkiej (przyb. z OW nr IV w 1946) |
5 Brygada Saperów (przeform. w 1946) 5 Pułk Saperów (sform. w 1946) |
2 Pułk Saperów (przyb. z OW nr I w 1946) |
1 Pułk Łączności |
batalion łączności OW (przeform. w 1946) 1 batalion łączności (sform. w 1946) |
batalion łączności Sztabu Generalnego |
Łódzki Okręg Wojskowy – nr VI ( rozformowano do końca roku 1946 ) |
|
2 Warszawska Dywizja Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego – JW. 1615 Kielce ( przejście z OW VI do OW VII ) 4 Pułk Piechoty – JW. 2729 Kielce 5 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 1228 Hrubieszów od 16.VII.1946 Piotrków Trybunalski 6 Pułk Piechoty – JW. 1598 Częstochowa 2 Pułk Artylerii – JW. 1258 Radom 2 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej – Radom ( rozf. 31.III.1946 ) 2 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2431 Radom Samodzielny batalion łączności – Kielce 18 kompania łączności - Kielce ( sform. 31.III.1946 ) 2 batalion saperów – JW. 2732 Kielce Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 2 DP – Kielce ( rozf. 31.III.1946 ) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji pluton ochrony Wydziału Informacji Wydział Informacji 2 DP – JW. 3992 |
18 Dywizja Piechoty – JW. 3714 Białystok ( przejście z OW VI do OW I ) 57 Pułk Piechoty – JW. 2584 Suwałki 62 Pułk Piechoty – JW. 3675 Ełk 65 Pułk Piechoty – JW. 3726 Białystok 54 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2637 Ełk (sform. 31.III.1946) 21 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 3685 Bemowo Piskie (sform. 31.III.1946) 45 kompania łączności – Białystok (sform. 31.III.1946) 54 Pułk Artylerii – Ełk (rozf. 31.III.1946) 21 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej – Suwałki (rozf. 31.III.1946) 13 Samodzielny batalion łączności – Białystok (rozf. 31.III.1946) 51 batalion saperów – JW. 3735 Augustów Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 18 DP – Białystok (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji – Białystok (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) |
1 Brygada Piechoty Zmotoryzowanej (rozf. w 1946) |
52 Pułk Artylerii Samobieżnej (przek. do OW nr III w 1946) |
82 Pułk Artylerii Ciężkiej (przeform. w 1946) 27 dywizjon Artylerii Ciężkiej (sform. w 1946)(przek. do OW nr III w 1946) |
2 Brygada Saperów (przeform. w 1946) 2 Pułk Saperów (sform. w 1946)(przek. do OW nr I w 1946) |
Kompania łączności OW (rozf. w 1946) 2 liniowo-eksploatacyjny batalion łączności (rozf. w 1946) 3 liniowo-eksploatacyjny batalion łączności (rozf. w 1946) |
|
Poznański Okręg Wojskowy – nr III |
|
5 Saska Dywizja Piechoty – JW. 1586 Międzyrzecz 13 Pułk Piechoty – JW. 2462 Swarzędz 15 Pułk Piechoty – JW. 1594 Skwierzyna 17 Pułk Piechoty – JW. 1042 Międzyrzecz 22 Pułk Artylerii – Skwierzyna ( rozf. 31.III.1946 ) 22 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2716 Skwierzyna (sform. 31.III.1946) od X.1946 Sulechów 6 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej (rozf. 31.III.1946) 6 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej JW. 2465 (sform. 31.III.1946) 17 Samodzielny batalion łączności (rozf.31.III.1946) 25 kompania łączności (sform. 31.III.1946) 14 Samodzielny batalion saperów - JW. 2726 Międzyrzecz Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 5 DP (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji (rozf.31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) Wydział Informacji 5 DP – JW. 4023 |
4 Pomorska Dywizja Piechoty im. Jana Kilińskiego – JW. 2581 Ostrów Wielkopolski od końca 1946 Kalisz 10 Pułk Piechoty – JW. 2586 Ostrów Wielkopolski 11 Pułk Piechoty – JW. 2597 Kalisz 12 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 2635 Pleszew 6 Pułk Artylerii – Krotoszyn ( rozf. 31.III.1946 ) 6 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1204 Krotoszyn (sform. 31.III.1946) 18 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej (rozf. 31.III.1946) 18 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2645 Pleszew (sform. 31.III.1946) 4 Samodzielny batalion łączności – Ostrów Wielkopolski (rozf. 31.III.1946) 21 kompania łączności – Ostrów Wielkopolski (sform. 31.III.1946) 5 batalion saperów – JW. 3652 Ostrów Wielkopolski Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 4 DP Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) Wydział Informacji 4 DP – JW. 4011 |
14 Dywizja Piechoty – JW. 2483 Bydgoszcz od VII.1946 Siedlce 45 Pułk Piechoty – JW. 3576 od VII.1946 Siedlce 47 Pułk Piechoty – JW. 2513 od VII.1946 Biała Podlaska 49 Pułk Piechoty – JW. 3584 Chełmno od VII.1946 Włodawa 36 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2524 (sform. 31.III.1946) od VII.1946 Siedlce 17 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2659 (sform. 31.III.1946) od VII.1946 Siedlce 35 kompania łączności (sform. 31.III.1946) od VII.1946 Siedlce 36 Pułk Artylerii (rozf. 31.III.1946) 17 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej (rozf. 31.III.1946) 21 Samodzielny batalion łączności (rozf. 31.III.1946) 41 batalion saperów – JW. 3587 od VII.1946 Puławy Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 14 DP (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) pluton samochodów pancernych (sform. 31.V.1946) |
2 Brygada Pancerna – Września (rozf. w 1946) 2 Pułk Czołgów Średnich – Września (sform. w 1946) |
28 Pułk Artylerii Samobieżnej – Śrem |
4 Pułk Czołgów Ciężkich |
12 Brygada Artylerii – Ostrów Wielkopolski (przeform. w 1946) 12 Brygada Artylerii Ciężkiej – Ostrów Wielkopolski (sform. 1946) 67 Pułk Artylerii Ciężkiej – Ostrów Wielkopolski 68 Pułk Artylerii Haubic – Ostrów Wielkopolski 70 Pułk Artylerii Haubic – Ostrów Wielkopolski |
13 Brygada Artylerii – Toruń (przeform. w 1946) 13 Brygada Artylerii Ciężkiej (sform. 1946)(przek. do OW nr II w 1946) |
76 Manewrowy Pułk Artylerii – Toruń (przek. do OW nr II w 1946) |
80 Pułk Artylerii Ciężkiej (przeform. w 1946) 26 dywizjon Artylerii Ciężkiej (sform. w 1946) |
87 Pułk Artylerii Haubic (przeform. w 1946) 29 dywizjon Artylerii Haubic (sform. w 1946)(przek. do OW nr V w 1946) |
90 Pułk Artylerii Haubic (przeform. w 1946) 30 dywizjon Artylerii Haubic (sform. w 1946)(przek. do OW nr II w 1946) |
27 dywizjon Artylerii Ciężkiej (przyb. z OW nr VI w 1946) |
86 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – Leszno |
1 Brygada Saperów (przeform. w 1946) 4 Pułk Saperów (sform. w 1946) |
1 Pułk Pontonowy |
2 batalion Miotaczy Ognia (przyb. z OW nr IV w połowie 1946) |
5 liniowo-eksploatacyjny batalion łączności (rozf. w 1946) batalion łączności OW (przeform. w 1946) 3 batalion łączności – JW. 2251 Poznań (sform. w 1946) |
Krakowski Okręg Wojskowy – nr V |
|
8 Drezdeńska Dywizja Piechoty im. Bartosza Głowackiego – JW. 2824 Krosno od VII.1946 Sanok od XI.1946 Łódź ( od XI.1946 przejście z OW nr V -> OW nr III ) 32 Budziszyński Pułk Piechoty – JW. 1746 34 Budziszyński Pułk Piechoty – JW. 2873 36 Łużycki Pułk Piechoty – JW. 1784 37 Łużycki Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2945 Samodzielny Szkolny batalion piechoty – Lesko (rozf. 31.III.1946) 8 kompania zwiadu (rozf. 31.III.1946) 10 batalion sanitarny (rozf. 31.III.1946) 8 ambulans weterynaryjny (rozf. 31.III.1946) 12 kompania chemiczna (rozf. 31.III.1946) 15 piekarnia polowa (rozf. 31.III.1946) 13 kompania łączności (rozf. 31.III.1946) 28 kompania łączności – Krosno od XI.1946 Łódź (sform. 31.III.1946) 14 kompania samochodowa (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton Dowództwa Artylerii Dywizyjnej (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji (rozf. 31.III.1946) 19 Samodzielny batalion saperów – JW. 1887 Niegłowice od XI.1946 Kutno 11 Łużycki Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej – Sanok (rozf. 31.III.1946) 11 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2982 Sanok od XI.1946 Kutno (sform. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) pluton samochodów pancernych (sform. 31.V.1946) Wydział Informacji 8 DP – JW. 4058 |
9 Drezdeńska Dywizja Piechoty – JW. 2837 26 Pułk Piechoty – JW. 1753 Jarosław 28 Pułk Piechoty – JW. 2875 Przemyśl 30 Pułk Piechoty – JW. 1789 40 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2947 Jarosław 9 Samodzielny batalion szkolny (rozf. 31.III.1946) 9 kompania zwiadu (rozf. 31.III.1946) 15 batalion sanitarny (rozf. 31.III.1946) 9 ambulans weterynaryjny (rozf. 31.III.1946) 11 kompania chemiczna (rozf. 31.III.1946) 10 piekarnia polowa (rozf. 31.III.1946) 13 kompania samochodowa (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton Dowództwa Artylerii Dywizyjnej (rozf. 31.III.1946) 12 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej – Jarosław (rozf. 31.III.1946) 12 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2985 Jarosław (sform. 31.III.1946) 16 kompania łączności – Przemyśl (rozf. 31.III.1946) 29 kompania łączności – Przemyśl od 30.X.1946 Rzeszów (sform. 31.III.1946) 20 batalion saperów – JW. 1893 pluton samochodów pancernych (sform. 31.V.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) Wydział Informacji 9 DP – JW. 4073 |
6 Pomorska Dywizja Piechoty – JW. 2458 14 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 1034 16 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 1597 18 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 2721 23 Kołobrzeski Pułk Artylerii –Bielsko (rozf. 31.III.1946) 23 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1063 5 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej – Oświęcim (rozf. 31.III.1946) 5 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 1172 Oświęcim (sform. 31.III.1946) 23 Samodzielny batalion łączności – Chrzanów (rozf. 31.III.1946) 26 kompania łączności – Kraków (sform. 31.III.1946) 13 Kołobrzeski batalion saperów – JW. 2467 Oświęcim od III.1946 Kraków Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 6 DP – Andrychów ( rozf. 31.III.1946 ) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji – Kraków (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji – Kraków (sform. 31.III.1946) Wydział Informacji 6 DP – JW. 4037 |
4 Brygada Pancerna – Kraków (rozf. w 1946) 8 Pułk Czołgów Średnich – Kraków (sform. w 1946) |
51 Pułk Artylerii Samobieżnej (rozf. w 1946) |
29 dywizjon Artylerii Haubic (przyb. z OW nr III w 1946) |
4 Brygada Saperów (rozf. w 1946) |
batalion łączności OW (przeform. w 1946) 5 batalion łączności (sform. w 1946) |
Śląski Okręg Wojskowy – nr IV – Katowice od III.1946 Wrocław |
|
7 Łużycka Dywizja Piechoty – JW. 2812 33 Pułk Piechoty – JW. 2867 35 Pułk Piechoty – JW. 1768 37 Pułk Piechoty – JW. 2235 Lubań od 1946 Chorzów 38 Pułk Artylerii – Oława (rozf. 31.III.1946) 38 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2941 10 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej (rozf. 31.III.1946) 10 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2975 (sform.31.III.1946) 24 Samodzielny batalion łączności (rozf. 31.III.1946) 27 kompania łączności (sform. 31.III.1946) 18 batalion saperów – JW. 1873 Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 7 DP (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) Wydział Informacji 6 DP – JW. 4042 |
10 Sudecka Dywizja Piechoty – JW. 2843 Jelenia Góra 25 Pułk Piechoty – JW. 1756 Jelenia Góra od III.1946 Wrocław 27 Pułk Piechoty – JW. 2879 Kłodzko 29 Pułk Piechoty – JW. 1794 Jelenia Góra 39 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2956 Jelenia Góra (sform. 31.III.1946) 13 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2987 Jelenia Góra od końca 1946 Kłodzko (sform. 31.III.1946) 31 kompania łączności – Jelenia Góra (sform. 31.III.1946) 39 Pułk Artylerii – Jelenia Góra (rozf. 31.III.1946) 13 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej – Jelenia Góra (rozf. 31.III.1946) 25 Samodzielny batalion łączności – Jelenia Góra (rozf. 31.III.1946) 21 batalion saperów – JW. 1897 Jelenia Góra Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 10 DP – Jelenia Góra (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji – Jelenia Góra (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) Wydział Informacji 10 DP – JW. 4096 |
11 Dywizja Piechoty – JW. 2473 Żary 38 Pułk Piechoty – JW. 3564 Kożuchów 40 Pułk Piechoty – JW. 2493 Bolesławiec 42 Pułk Piechoty – JW. 3567 Żary 33 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2507 Gocław od połowy 1946 Żary (sform. 31.III.1946) 14 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2538 Żary (sform. 31.III.1946) 34 kompania łączności – Żary (sform. 31.III.1946) 33 Pułk Artylerii – Gocław (rozf. 31.III.1946) 14 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej – Żary (rozf. 31.III.1946) 18 Samodzielny batalion łączności – Żary (rozf. 31.III.1946) 16 batalion saperów – JW. 2531 Żary Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 11 DP – Żary (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji – Żary(rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) |
13 Dywizja Piechoty – Gliwice ( rozf. Początek 1946 ) 44 Pułk Piechoty – Tarnowskie Góry ( rozf. Początek 1946 ) 46 Pułk Piechoty – Gliwice ( rozf. Początek 1946 ) 48 Pułk Piechoty – Chorzów ( rozf. Początek 1946 ) 35 Pułk Artylerii – Będzin ( rozf. Początek 1946 ) 16 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej 20 Samodzielny batalion łączności ( rozf. Początek 1946 ) 40 Samodzielny batalion saperów – Zabrze ( rozf. Początek 1946 ) Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 13 DP Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji |
3 Brygada Pancerna – Opole (rozf. w 1946) 6 Pułk Czołgów Średnich – Opole (sform. w 1946) |
24 Pułk Artylerii Samobieżnej – Opole |
25 Pułk Artylerii Samobieżnej – Opole |
2 batalion rozpoznawczy – Zabrze (przek. do KBW) |
85 Pułk Artylerii Ciężkiej (przeform. w 1946) 28 dywizjon Artylerii Ciężkiej - Bielsko od 1946 Jelenia Góra (sform. w 1946) |
24 dywizjon Artylerii Ciężkiej (przek. do OW nr I w 1946) |
25 dywizjon Artylerii Ciężkiej (przek. do OW nr VII w 1946) |
84 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – Brzeg |
7 Zmotoryzowany batalion saperów (rozf. w 1946) |
1 Pułk Saperów – Brzeg (sform. w 1946) |
2 batalion Obrony Przeciwchemicznej (przeform. w 1946) 2 batalion Miotaczy Ognia (sform. w 1946)(przek. do OW nr III w połowie 1946) |
4 liniowo-eksploatacyjny batalion łączności (rozf. w 1946) batalion łączności OW (przeform. w 1946) 4 batalion łączności (sform. w 1946) |
47 Okręgowe Warsztaty Remontu Samochodów – Katowice od 1946 Wrocław (przeform. w 1946) Okręgowe Warsztaty Remontu Samochodów nr 4 – Wrocław (sform. 1946) |
115 Okręgowy Skład Samochodowy – Gliwice |
31 samodzielna kompania samochodowa OW – Oława (rozf. w 1946) 4 batalion Samochodowy OW – Oława od 1946 Wrocław (sform. 1946) |
121 Okręgowy Skład MPS – Wrocław (przeform. w 1946) Okręgowa Składnica MPS nr 4 – Wrocław (sform. 1946) |
116 Okręgowa Składnica Artyleryjska – Oława (przeform. w 1946) Okręgowa Składnica Artyleryjska nr 4 – Oława (sform. 1946) |
129 Okręgowy Magazyn Żywnościowy – Wrocław |
4 Okręgowy Ambulans Weterynaryjny – Wrocław (sform. 1946) |
Rejonowy Magazyn Żywności i Furażu nr 6 – Bytom (sform. 1946) |
4 Okręgowa Składnica Łączności – Wrocław (sform. 1946) |
4 Okręgowa Składnica Sprzętu Inżynieryjno-Saperskiego – Wrocław (sform. 1946) |
Okręgowa Składnica Mundurowo-Taborowa nr 4 – Wrocław (sform. 1946) |
Okręgowa Składnica Sprzętu Pancernego nr 4 – Wrocław (sform. 1946) |
Okręgowa Składnica Materiałów Budowlanych nr 4 – Wrocław (sform. 1946) |
Okręgowa Składnica Sanitarna nr 4 – Wrocław (sform. 1946) |
Szpital Okręgowy nr 7 – Katowice od 1946 Wrocław |
Szpital Garnizonowy – Iłowa od 1946 Żary |
Szpital Garnizonowy – Opole (rozf. 1946) |
Szpital Garnizonowy – Wrocław |
Lubelski Okręg Wojskowy – nr VII |
|
3 Pomorska Dywizja Piechoty im. Romualda Traugutta – 7 Kołobrzeski Pułk Piechoty – JW. 1157 Majdanek 8 Bydgoski Pułk Piechoty – JW. 2134 Kraśnik od VI.1946 Zamość 1 batalion – Biłgoraj 3 batalion – Tomaszów Lubelski 9 Zaodrzański Pułk Piechoty – JW. 1572 Chełm od VII.1946 Hrubieszów 5 Kołobrzeski Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 1168 Chełm 3 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej (rozf. 31.III.1946 ) 3 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2137 4 batalion saperów – JW. 2439 Lublin od VI.1946 Zamość 3 kompania łączności (rozf. 31.III.1946) 20 kompania łączności - Lublin (sform. 31.III.1946 ) od VI.1946 Zamość Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji – Lublin (sform. 31.III.1946 ) pluton samochodów pancernych ( sform. 31.V.1946 ) Wydział Informacji 3 DP – JW. 3997 Lublin 3 Samodzielny batalion szkolny (rozf. 31.III.1946) 3 kompania zwiadu (rozf. 31.III.1946) 3 batalion sanitarny(rozf. 31.III.1946) 3 ambulans weterynaryjny (rozf. 31.III.1946) 3 kompania chemiczna (rozf. 31.III.1946) 3 piekarnia polowa (rozf. 31.III.1946) 3 kompania transportowa (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton Dowództwa Artylerii Dywizyjnej (rozf. 31.III.1946) |
25 dywizjon Artylerii Ciężkiej (przyb. z OW nr IV w 1946) |
kompania łączności OW (przeform. w 1946) 7 batalion łączności (sform. w 1946) |
|
Pomorski Okręg Wojskowy – nr II |
|
12 Dywizja Piechoty – JW. 2476 Szczecin 39 Pułk Piechoty – JW. 3572 Kamień Pomorski 41 Pułk Piechoty – JW. 2485 Szczecin 43 Pułk Piechoty – JW. 3579 Szczecin od 1946 Stargard Szczeciński 34 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2527 Szczecin (sform. 31.III.1946) 15 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2551 Szczecin (sform. 31.III.1946) 33 kompania łączności - Szczecin 34 Pułk Artylerii – Szczecin (rozf. 31.III.1946) 15 Samodzielny dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej – Szczecin (rozf. 31.III.1946) 19 Samodzielny batalion łączności (rozf. 31.III.1946) 17 Samodzielny batalion saperów – JW. 2548 Szczecin Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 12 DP (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) |
16 Dywizja Piechoty – JW. 2234 Gdańsk 51 Pułk Piechoty – JW. 2239 55 Pułk Piechoty – JW. 3234 Elbląg 60 Pułk Piechoty – JW. 3212 Gdańsk 41 Pułk Artylerii Lekkiej – JW. 2245 Wejherowo od VII.1946 Gdańsk (sform. 31.III.1946) 20 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – JW. 2796 Starogard Gdański od IX.1946 Wejherowo (sform. 31.III.1946) 43 kompania łączności – Gdańsk (sform. 31.III.1946) 41 Pułk Artylerii – Wejherowo (rozf. 31.III.1946) 20 Samodzielny dywizjon Artylerii Samochodowej – Starogard Gdański (rozf. 31.III.1946) 12 Samodzielny batalion łączności – Gdańsk (rozf. 31.III.1946) 47 Samodzielny batalion saperów – JW. 2264 Gdańsk Samodzielny pluton samochodowy Dowództwa 16 DP – Gdańsk (rozf. 31.III.1946) Samodzielny pluton strzelców Oddziału Informacji – Gdańsk (rozf. 31.III.1946) pluton ochrony Wydziału Informacji (sform. 31.III.1946) |
1 Dywizja Kawalerii – Koszalin od XI.1946 Garwolin (przek. do OW nr I w XI.1946) 1 Pułk Ułanów – Trzebiatów 2 Pułk Ułanów – Sławno 3 Pułk Ułanów – Koszalin 57 Pułk Artylerii Konnej – Koszalin 4 dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej - Koszalin 5 dywizjon Artylerii Przeciwpancernej – Koszalin dywizjon Szkolny – Koszalin 10 szwadron łączności – Koszalin 12 szwadron saperów – Koszalin |
16 Brygada Pancerna (rozf. 1946) 9 Pułk Czołgów Średnich (sform. w 1946) |
30 dywizjon Artylerii Haubic (przyb. z OW nr III w 1946) |
13 Brygada Artylerii Ciężkiej (przyb. z OW nr III w 1946) 71 Pułk Artylerii Ciężkiej – Toruń 73 Pułk Artylerii Haubic – Włocławek 74 Pułk Artylerii Haubic – Gniezno |
76 Manewrowy Pułk Artylerii (przyb. z OW nr III w 1946) |
88 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej – Orłowo/Gdynia |
batalion łączności OW (przeform. w 1946) 2 batalion łączności (sform. w 1946) |
|
Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego |
|
2 batalion rozpoznawczy – Zabrze (przyb. z OW nr IV w I.1946) |
|