Jednostki-Wojskowe.pl

Archiwum Wojskowe

Dni Otwarte w Archiwum Wojskowym w Oleśnicy
 
 
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane działalnością Archiwum do zwiedzenia placówki - 07.06.2013r.

W dniu 07.06.2013r. w godzinach od 9 do 12 w Archiwum Wojskowym w Oleśnicy odbędą się po raz pierwszy - DNI OTWARTE ARCHIWUM !

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane działalnością Archiwum do zwiedzenia placówki, zapoznania się z funkcjonowaniem oraz strukturą instytucji.

W PROGRAMIE :
- zwiedzanie magazynów Archiwum, celem pokazania w jaki sposób gromadzony i przechowywany jest zasób archiwalny.
- zwiedzanie pracowni udostępniania oraz pokazanie pracy archiwisty.
- zwiedzanie pracowni digitalizacji oraz pracowni do konserwacji akt.
- zapoznanie się z funkcjonowaniem komory fumigacyjnej.
- pokazy najciekawszych egzemplarzy dokumentacji.
- spotkanie oraz dyskusje tematyczne gości z dyrekcją i pracownikami.
 
 
 

Ułani

Doświadczenia poligonowych zmagań Ułanów
 
 
Po trzech tygodniach spędzonych na obiektach poligonowych żołnierze 24 batalionu ułanów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) zakończyli realizację szeregu zadań taktycznych, podczas których doskonali się i zgrywali  w ramach współdziałania w pododdziałach.
 
Majowa aura pogodowa nie sprzyjała czołgistom. Brak znaczących ilości opadów deszczu, wyjątkowo sucha powierzchnia terenów poligonowych,  nie pozwoliła im na wykonanie strzelań z czołgów amunicją bojową. Jednak żołnierze, doświadczeni różnorodną, nie zawsze sprzyjająca aura pogodową, jak susza i unoszące się tumany kurzu, starali się  jak najlepiej wykonać stawiane im zadania przez dowódców.
 
- Głównym celem szkolenia poligonowego było sprawdzenie i potwierdzenie zdolności plutonów oraz potwierdzenie oceny dowódców plutonów do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem. Pluton był tym szczeblem, na którym przez ostatnie trzy tygodnie skupialiśmy się - zarówno ja, jako dowódca batalionu  i dowódcy kompanii.  Pododdziały czołgów szkoliły się głównie z wykorzystaniem laserowych symulatorów strzelania AGDUS, za pomocą których realizowane były zarówno strzelania bojowe z czołgów jak również ćwiczenia taktyczne.
Kończące się ćwiczenie poligonowe było także sprawdzianem dla żołnierzy z kompanii dowodzenia i kompanii logistycznej, których plutony także podlegały sprawdzianowi z realizacji postawionych im zadań. Żołnierze batalionu podczas tego szkolenia wykazali się bardzo dużą aktywnością i zaangażowaniem podczas realizacji zadań, nie zawsze w sprzyjających warunkach- mówił dowódca 24 batalionu ułanów, podpułkownik Jarosław Górowski, obserwując szkolących się na świętoszowskim pasie taktycznym swoich czołgistów.  
 
Szkolenie poligonowe jest czasem w którym następuje weryfikacja umiejętności żołnierzy i ich dowódców podczas działania w praktycznej realizacji zadań taktycznych. 
 
- Ćwiczenia w warunkach polowych pododdziałów są zawsze wyzwaniem dla szkolących się żołnierzy. W czasie tych mijających tygodni szkolenia poligonowego świętoszowskim ułanom nie zawsze udawało się uniknąć błędów w realizacji stawianych im zadań. Niesprzyjające warunki pogodowe były też niewątpliwie utrudnieniem na drodze do pełnego zrealizowania stawianych sobie przez czołgistów celi. Powrót do niektórych podstaw i konstruktywne wyciąganie wniosków z popełnionych błędów i jak najbardziej optymalne wykorzystanie doświadczeń tego poligonu na pewno będzie przyświecać ułanom w kolejnym, wrześniowym szkoleniu poligonowym – podsumował dowódca 10BKPanc generał brygady Cezary Podlasiński.
 
Tekst i zdjęcia:  kpt. Justyna Balik
 
 

1.bz

Szkolenie 1. Batalionu Zmechanizowanego 7.BOW
 
 
W czasie gdy w 7. kompanii zmechanizowanej dowodzonej przez  kpt. Sebastiana Radziwonkę przeprowadzana była ocena poziomu wyszkolenia drużyn zmechanizowanych, 5 kompania kpt. Michała Pietrzaka kontynuowała zajęcia ze szkolenia ogniowego. Przeprowadzone zostały zajęcia na  temat: ćwiczenia w kierowaniu ogniem drużyny w natarciu w dzień oraz w obronie w nocy, ćwiczenia w rzucaniu granatami ręcznymi oraz strzelania szkolne i bojowe.
Szkolenie ogniowe jest jednym z najważniejszych elementów wyszkolenia współczesnego żołnierza, a opanowanie przez niego umiejętności właściwego wykorzystania w walce swojej broni świadczy o jego profesjonalizmie. W ramach zajęć żołnierze doskonalili umiejętności obserwacji, wykrywania i identyfikacji celów, meldowania o nich oraz zwalczania ich przy użyciu broni pokładowej wozów bojowych i indywidualnego uzbrojenia strzeleckiego, a także za pomocą granatów ręcznych. Szkolenie poligonowe stwarza warunki do szkolenia ogniowego zbliżonego do realnego pola walki, stąd trening ogniowy był intensywny i efektywny. Ponadto poligon był okazją do wykonania po raz pierwszy strzelań dziennych i nocnych z nowego uzbrojenia, które weszło na wyposażenie jednostki – karabinów szturmowych Beryl oraz karabinków Mini Beryl, które okazały się bardzo skuteczną i celną bronią, szczególnie w warunkach nocnych.
Podczas zajęć szczególnym zaangażowaniem wykazali się: ppor. Michał Michalski – dowódca 3 plutonu zmechanizowanego, st. kpr. Mariusz Kowalczyk – dowódca drużyny oraz szeregowi: Paweł Tandek – celowniczy karabinu maszynowego i Łukasz Początko – strzelec karabinka granatnika. Żołnierze za osiąganie wzorowych wyników zostali wyróżnieni przez dowódcę kompanii.
 
Fot. i tekst 1.bz

Sztandar dla Stowarzyszenia

Stowarzyszenie 3 pcz z nowym sztandarem
 
 
W sobotę 18 maja br., na „Skwerze Czołgisty” przy 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru dla Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich (3pcz).
 
Na uroczystość przybyli fundatorzy sztandaru na czele z dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Januszem Adamczakiem, goście honorowi, władze lokalne miasta Żagania oraz byli żołnierze i pracownicy wojska 3.pcz. Obecni byli również dowódcy jednostek wojskowych garnizonu Żagań. Dowódcę 34.BKPanc reprezentował szef sztabu brygady, ppłk Zbigniew Śliżewski.
 
Kompanię honorową, poczet sztandarowy i proporcowy wystawili żołnierze 10.BKPanc ze Świętoszowa, a posterunki honorowe żołnierze żagańskiej brygady.
Zaszczytu objęcia funkcji rodziców chrzestnych sztandaru dostąpili: Helena Wagner, żona oficera Wojska Polskiego i długoletni pracownik wojska 3.pcz oraz mjr w st. spocz. Tadeusz Wołoszyn, który służył w pułku na stanowisku szefa sztabu batalionu, a także dowódcy batalionu czołgów.
 
Aura tego dnia nie sprzyjała pancerniakom. W strugach deszczu nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru dla pocztu sztandarowego Stowarzyszenia, w składzie: chor. szt. w st. spocz. Antoni Grygorcewicz, st. sierż. szt. rez. Tadeusz Szmagier oraz Janina Fajger. Ciekawostką jest fakt, iż dowódcą uroczystości był syn pani Janiny, mjr Janusz Fajger, zastępca dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego w 34.BKPanc.
 
Prezes Stowarzyszenia, płk rez. Stefan Kozak wręczył gościom honorowym upominki oraz odznaki pamiątkowe pułku, a następnie kpt. Tomasz Siemion z 34.BKPanc odczytał Apel Pamięci Oręża Polskiego. Ostatnim punktem uroczystości było wykonanie wspólnego pamiątkowego zdjęcia,  po czym wszystkich gości zaproszono do zwiedzania Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych.
 
Tekst: por. Rafał Nowak
Foto: st. sierż. Andrzej Domaszewicz
 
 

"Wilk-13"

Zakończenie ćwiczenia „Wilk-13”
 
 
Podczas ćwiczenia  pk „Wilk - 13”, które od 10 maja trwało w Centrum Symulacji i Gier Wojennych Akademii Obrony Narodowej kierownikiem był dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Ireneusz Bartniak.
 
 Głównym ćwiczącym była  2 Brygada Zmechanizowana ze Złocieńca , ponadto w ćwiczeniu udział brały oddziały i pododdziały 12 SDZ oraz przydzielone elementy ugrupowania bojowego. Celem ćwiczenia była ocena zdolności dowództwa 2. BZ do planowania, organizowania i kierowania działaniami bojowymi w terenie lesistym w pierwszym rzucie dywizji na głównym wysiłku obrony w ramach połączonej operacji obronnej. W ramach ćwiczenia symulowane były różnego rodzaju sytuacje operacyjne, w których żołnierze poruszali się przy wykorzystaniu systemu JTLS. System komputerowy wykorzystywany podczas ćwiczenia „Wilk 13” generował wirtualne środowisko operacyjne, obrazując podejmowane decyzje i efekty działań bojowych. Dzięki wykorzystaniu systemu symulacyjnego  JTLS żołnierze mogli  prowadzić równolegle działania wszystkich rodzajów sił zbrojnych to znaczy operacje połączone wojsk lądowych, sił powietrznych oraz logistyki. Ponadto w ramach ćwiczenia sprawdzane było również działanie grupy wsparcia cywilnego, grupy działań psychologicznych oraz służby prasowej. Jak powiedział na zakończenie  gen. dyw.  Ireneusz Bartniak „podczas ćwiczenia widać było bezwątpienia zaangażowanie wszystkich biorących w nim udział. Cieszy fakt , że żołnierze wykorzystują maksimum możliwości jakie daje Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych. System JTLS zmusza do pracy myślowej , koncepcyjnej, wirtualna rzeczywistość pozwala oszczędzać siły fizyczne dając  wymierny efekt w działalności planistycznej i decyzyjnej. Na końcową ocenę ćwiczenia jest zdecydowanie za wcześnie. Mogę jednak stwierdzić , że zadanie zostało wykonane. Żołnierze mogą wrócić do jednostek, w poczuciu spełnienia i pełni nowych doświadczeń, które na pewno przyniosą zamierzony efekt w dalszej działalności służbowej.”
 
 

40 mac

Przekazanie dowodzenia w 40 MAC (Mobility  Augmentation Company) wchodzącej w skład Sił Zadaniowych Biały Orzeł, w bazie Ghazni
 
 
W skład kompanii wchodzą 3 zespoły „oczyszczania” dróg, których zadaniem jest zapewnienie przejezdności głównych szlaków komunikacyjnych w strefie działalności Polskich Sił Zadaniowych. Nie sposób przecenić wysiłku włożonego w zapewnienie bezpieczeństwa pododdziałom sił koalicyjnych wykonujących zadania w strefie odpowiedzialności orazAfgańskim Siłom Bezpieczeństwa,ponoszącym dziś główny wysiłek odpowiedzialności za bezpieczeństwo prowincji ilokalnej ludności. Do tego czasu pokonali  ponad 10 tysięcy kilometrów  - wielokrotnie eliminując zagrożenie, które stwarzają improwizowane ładunki wybuchowe. W trakcie wystąpienia, zdający dowodzenie kapitan John Davis  podkreślił wagę i znaczenie pracy swoich żołnierzy doceniając również„…ogromne zaangażowanie polskich żołnierzy bezpośrednio osłaniających działanie amerykańskich żołnierzy w trakcie wspólnych patroli. Wsparcie żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego z plutonów zmotoryzowanych oraz wspólne działanie z polskimi saperami  stwarza możliwość bezpiecznego wykonywania naszej pracy”. W uroczystości wziął udział dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Marek Sokołowski, który dziękując swoim amerykańskim podwładnym, w krótkich, wojskowych słowach podkreślił „… wykonujecie bardzo, bardzo, bardzo dobrą robotę!”.
 
Zespół prasowy PKW Afganistan
  1. Przeciwlotnicy jadą się szkolić

Page 31 of 43

  • Start
  • Prev
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • Next
  • End

Menu witryny

  • Główna
  • Dowództwo Generalne RSZ
  • Dowództwo Operacyjne RSZ
  • Instytucje Centralne MON
  • Wojska Lądowe
  • Siły Powietrzne
  • Marynarka Wojenna
  • Wojska Specjalne
  • Wojska Obrony Terytorialnej
  • Inspektorat Wsparcia SZ
  • Żandarmeria Wojskowa
  • Barwy Sił Zbrojnych
  • Garnizony
  • Szkoły wojskowe
  • Służba przygotowawcza
  • Wojskowe Komendy Uzupełnień
  • Forum Wojskowe
  • Szukaj
  • Artykuły autorskie
  • Kalendarium 2009-2022
  • Kalendarium 2023
  • Nr-y Jednostek Wojskowych
  • Polecane książki i autorzy
  • Linki
  • O nas
  • Historyczne Jednostki WP
  • ZAREKLAMUJ SIĘ U NAS!

Użytkownicy Online

We have 329 guests and no members online

Polecamy

Reklama
Braterstwo.eu
Chimera
Tweets by @jwojskowe_pl
Joomla Templates by Joomla-Monster.com