Książka o 21.BSP
Podhalańczycy mają książkę o brygadzie

W przypadającą w 2013 roku 20-tą rocznicę powstania 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, została opracowana publikacja, zatytułowana "21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza 1993-2013".
Książka powstała z inicjatywy żołnierzy i pracowników, jak też sympatyków brygady. Autorem książki jest Pan Artur Surmacz były żołnierz 21 BSP. Przedstawia ona dwadzieścia lat istnienia i funkcjonowania brygady, a wzbogacona jest o rysy historyczne jednostek wpisujących się w 100-letnie tradycje formacji górskich Wojska Polskiego.
Jej celem jest popularyzacja i promocja jednej z najbardziej malowniczych i bogatych w tradycje formacji Wojska Polskiego jaką są Strzelcy Podhalańscy. Potrzeba takiego opracowania, wynikała z braku zwartej publikacji, zbliżonej charakterem do monografii, która obejmowałaby pełne dzieje 21 BSP jako związku taktycznego, w czasie których doszło do wielu zmian restrukturyzacyjnych, wymiany sprzętu oraz najbardziej chyba znaczącego w ostatnich latach, procesu profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.
Książka adresowana jest do żołnierzy, środowiska wojskowego, i wszystkich sympatyków w tym młodzieży szkolnej a także społeczności lokalnej miast, w których stacjonują jednostki 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Książka, przedstawia 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, jako jeden związek taktyczny w układzie problemowym z zachowaniem chronologii zdarzeń, która prowadzi od powstania brygady poprzez kolejne jej restrukturyzacje, aż do 2013 roku. Opracowanie to, o charakterze popularno-publicystycznym i trochę kronikarskim otwiera krótka historia polskich wojsk górskich stąd podtytuł "100 Lat Formacji Górskich Wojska Polskiego". Następnie przedstawiono krótkie rysy historyczne wszystkich jednostek 21 BSP. Opracowanie przybliża sferę tradycji w tym: postaci patronów jednostek, historię nadania sztandarów wojskowych oraz przyjętej symboliki, od munduru Podhalańskiego, przez odznaki pamiątkowe i oznaki rozpoznawcze, aż do szkolenia specjalistycznego oraz udziału w misjach stabilizacyjnych poza granicami kraju. Publikacja omawia obszar współpracy cywilno-wojskowej 21 BSP, jak też zawiera informacje o działalności duszpasterskiej i kultywowaniu przez Podhalańczyków 21 BSP tradycji wojskowych i religijnych. W książce przedstawiono także poczet dowódców brygady oraz kalendarium wybranych wydarzeń z dwudziestolecia brygady.
21.BSP
Poligon 7.BOW
Szkolenie poligonowe 7. BOW – CPSP Ustka
09.06.2013

27 stopni Celsjusza wskazuje termometr na usteckiej promenadzie. Na plaży wczasowicze zażywają kąpieli słonecznych wsłuchując się w szum Bałtyku. Ustka w sezonie letnim to jedno z miejsc na wybrzeżu chętnie odwiedzanych przez tysiące turystów.
Dla żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża to jednak sezon wytężonej pracy. Rozpoczęło się bowiem kolejne zgrupowanie poligonowe. Zaledwie kilka dni temu żołnierze 1 batalionu zmechanizowanego wrócili z Biedruska, a już przegrupowali się na CPSP w Ustce. Mimo, że sezon urlopowy za pasem dla nich to jeszcze nie czas na wypoczynek.
Korzystając obiektów usteckiego poligonu , przy przepięknej pogodzie, która niestety czasem po wielu godzinach ćwiczeń może być udręką, szkolą się artylerzyści, logistycy, łącznościowcy oraz pododdziały piechoty zmechanizowanej.
Dla żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża to jednak sezon wytężonej pracy. Rozpoczęło się bowiem kolejne zgrupowanie poligonowe. Zaledwie kilka dni temu żołnierze 1 batalionu zmechanizowanego wrócili z Biedruska, a już przegrupowali się na CPSP w Ustce. Mimo, że sezon urlopowy za pasem dla nich to jeszcze nie czas na wypoczynek.
Korzystając obiektów usteckiego poligonu , przy przepięknej pogodzie, która niestety czasem po wielu godzinach ćwiczeń może być udręką, szkolą się artylerzyści, logistycy, łącznościowcy oraz pododdziały piechoty zmechanizowanej.
Od tygodnia na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce szkolą się żołnierze „Niebieskich Beretów”. W szkoleniu poligonowym bierze udział blisko 400 żołnierzy. Swoje zadania na usteckim poligonie wykonują 1 i 3 batalion zmechanizowany, dywizjon artylerii samobieżnej, batalion dowodzenia oraz batalion logistyczny.
Zgodnie z przeznaczeniem żołnierze „Niebieskich Beretów” doskonalić będą umiejętności prowadzenia obrony wybrzeża morskiego. W planach jest również współdziałanie z Marynarką Wojenną. Poligon potrwa do końca czerwca.
Tekst: kpt. Karolina Krzewina – Hyc
Zdjęcia: mjr Tomasz Mielczarek
Shohab
OPERACJA „SHOHAB”.

Operacja pk. „SHOHAB” to pierwsze samodzielnie zrealizowane zadanie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa od momentu przejęcia przez Afgańczyków odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Prowincji Ghazni.
Pododdziały 1. kandaku (batalionu) z 3. Brygady armii afgańskiej (ANA), siły afgańskiej policji oraz agenci wywiadu Narodowego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa zrealizowali szereg działań mających na celu utrwalenie porządku oraz zapewnienie bezpieczeństwa w dystryktach Ghazni, Khoghani i Rashidan. Operacja trwała dziesięć dni i była podzielona na dwa etapy pk. „Pamir” i „Asnar”. Całością sił kierował i koordynował jej przebieg dowódca 1. kandaku ppłk Torial Hadi.
W operacji wzięło udział przeszło 400 funkcjonariuszy ANSF i ponad 50 pojazdów. W trakcie operacji przeszukano ponad 20 wiosek, gdzie zatrzymano podejrzanych o działalność terrorystyczną. Odnaleziono nielegalne składy broni i amunicji, a w nich pociski przeciwpancerne RPG (10 szt.), granaty moździerzowe kal. 82 mm (5 szt.), granaty nasadkowe (5 szt.), które zostały zlikwidowane przez afgańskich saperów (RCC). Zatrzymano sześciu podejrzanych o działania na szkodę władz afgańskich i współpracę z przeciwnikami Afganistanu, w tym obywatela Pakistanu podejrzanego o konstruowanie improwizowanych ładunków wybuchowych (IED).
W dniu rozpoczęcia drugiego etapu operacji, dowódca kontyngentu gen. Sokołowski, nadzorował pododdziały udające się w rejon działań oraz spotkał się z dowódcą 3. BDE ANA płk. Mohammadem Haiderem. Podkreślił on ogromną wagę działań podejmowanych przez Afgańskie Siły Bezpieczeństwa, które w pełni odpowiadają dziś za bezpieczeństwo na terenie prowincji.
Zakończona w dniu 29.05. operacja „Shohab” została oficjalnie podsumowana podczas odprawy na terenie sztabu PSZ. Reprezentujący stronę afgańską oficerowie przedstawili bilans przeszło 10 dni intensywnych działań na terenie prowincji Ghazni.
W trakcie operacji nie zginął żaden żołnierz ani policjant ANSF. W rejonach objętych operacją intensywność działań terrorystów zmalała lub całkowicie ją powstrzymano. Reprezentujący Polskie Siły Zadaniowe ppłk Krzysztof Słomski, podziękował afgańskim kolegom za zaangażowanie i trud podjęty podczas Operacji „Shohab”, której efekty są również wyznacznikiem bezpieczeństwa żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych i sił koalicyjnych stacjonujących w Prowincji Ghazni.
Efektem spotkania dotyczącego operacji pk. „Shohab” było podjęcie wspólnych ustaleń w zakresie współpracy oraz doradztwa ze strony polskich żołnierzy, jakie będzie niezbędne podczas planowania i prowadzenia kolejnej operacji Afgańskich Sił Bezpieczeństwa.
***
Wojskowe Zespoły Doradcze realizują zadania na rzecz dowództwa, sztabu oraz pododdziałów 3. Brygady Piechoty Afgańskiej Narodowej Armii ze składu 203. Korpusu, w tym kompanii Żandarmerii Wojskowej oraz wybranych komórek jednostki wsparcia (GSU).
1. kandak był szkolony przez polskich instruktorów od początku naszej obecności w Prowincji Ghazni. „Polski Kandak”, jak się o nim mówi, posiada pełną gotowość do prowadzenia samodzielnych operacji bojowych, a nasza obecność ma charakter doradczo – wspierający.
W trakcie prowadzenia operacji pk. „Shohab” polscy żołnierze wspierali Afgańczyków w zakresie doradztwa wojskowego, wsparcia powietrznego w tym ewakuacji medycznej, działań cywilno-wojskowych, informacyjnych i innych. Zespoły polskich snajperów prowadziły działania realnej osłony zadań realizowanych przez Afgańskie Siły Bezpieczeństwa.
Tekst: mjr Dariusz Osowski (Rzecznik Prasowy PKW Afganistan)
Foto: mjr Dariusz Osowski
Foto: mjr Dariusz Osowski
Forsowanie
Cyfrow@ Brygada forsuje Odrę

Od poniedziałku trwa intensywne szkolenie, w czasie którego pododdziały 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pokonują rzekę Odrę. Pełne ręce roboty maja krośnieńscy saperzy, którzy muszą zabezpieczyć przeprawy wszystkich pododdziałów.
Krośnieńscy saperzy wraz z żołnierzami 5 pułku inżynieryjnego ze Szczecina, na ośrodku ćwiczenia wodnego OC Biała Góra, prowadzą intensywne szkolenie z przygotowania i utrzymania przepraw dla żołnierzy i sprzętu Cyfrowej Bryg@dy.
„Pododdziały inżynieryjne realizują szkolenie związane z przygotowaniem i utrzymaniem przepraw pododdziałów ogólnowojskowych przez szeroką przeszkodę wodną, jaką jest rzeka Odra. W tym celu przygotowano osie przeprawowe do szkolenia m. in. z 80 tonowej przeprawy promowej z parku pontonowego PP-64, przeprawy desantowej na pływających transporterach samobieżnych PTS-M oraz przeprawy desantowej na bojowych wozach piechoty BWP-2”- powiedział major Melchior Opielewicz, zastępca dowódcy 5 Kresowego batalionu saperów
Przeprawy przez rzekę zabezpiecza Grupa Ewakuacyjno-Ratunkowa (GER), którą dowodzi starszy chorąży Krzysztof Rudzki.
„Szkolenie prowadzone jest w dość trudnych warunkach terenowych, gdyż poziom rzeki Odry jest wysoki. Pogoda jest zmienna i często pada deszcz co wpływa na częste wahania poziomu rzeki. Jednak moi żołnierze z Grupy Ewakuacyjno-Ratunkowej są świetnie przygotowani do działania w takich warunkach z uwagi na zdobyte doświadczenie podczas udziału w akcjach powodziowych w poprzednich latach”– powiedział st. chor. Krzysztof Rudzki.
Szkolenie poligonowe z przepraw pododdziałów 17 WBZ potrwa do końca tygodnia. Jednak dla saperów to nie koniec pracy – w kolejnym tygodniu będą zabezpieczali szkolenie 10 Brygady Kawalerii Pancernej, która ma realizować przeprawy czołgów po dnie Odry.
Tekst: por. Krzysztof Biłgorajski, por. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: por. Krzysztof Biłgorajski
Święto 21.bdow
Święto 21 batalionu dowodzenia

Żołnierze 21 batalionu dowodzenia im. gen. bryg. Zygmunta Bohusz – Szyszko z Rzeszowa, obchodzili Święto związane z XX rocznicą powstania jednostki.
Kilka dni po uroczystościach Jubileuszu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, również 21 bdow obchodził swoje święto. Obchody odbyły się 28 maja 2013 roku na placu apelowym jednostki.
Jubileuszowy dzień otworzyła uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy, której przewodniczył ks. płk Tomasz Anisiewicz kapelan Garnizonu Rzeszów. Po Mszy Świętej żołnierze, na czele z Dowódcą 21 batalionu dowodzenia ppłk Zbigniewem Pazurą przemaszerowali na teren jednostki, gdzie rozpoczął się „Dzień Otwartych Koszar”.
Były pokazy sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu jednostki, nauka reanimacji, i wiele innych atrakcji, jakie przygotowali żołnierze. Można było wejść do pojazdów, wycelować z broni, a przede wszystkim wyjść na dach przyległego Klubu Wojskowego i zjechać przy asekuracji żołnierzy kompanii rozpoznawczej po linie. Frekwencja jak zawsze dopisała. Przyszły klasy o profilu wojskowym oraz młodzież gimnazjalna i przedszkolna. Żołnierze gościli również swoich podopiecznych ze szkół, z którymi współpracuje jednostka z Zespołu Szkół z Jedlicza, a także z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie.
O godz. 12.00 rozpoczął się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście, a wśród nich Dowódca Brygady płk dypl. Wojciech Kucharski, byli dowódcy brygady, przedstawiciele władz samorządowych z Podkarpacia, przyjaciele batalionu, komendanci instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych, dowódcy jednostek brygady oraz byli dowódcy 21 batalionu dowodzenia. W otwierającym wystąpieniu, dowódca 21 bdow ppłk Zbigniew Pazura powitał gości oraz przypomniał rodowód jednostki. Podziękował wszystkim za pełną poświęceń służbę i pracę, a także złożył życzenia. Specjalne podziękowania skierował do swojej małżonki, która swą postawą pomagała mu w całej drodze służbowej.
Główną częścią uroczystości było odczytanie rozkazu i wręczenie wyróżnień dla żołnierzy, pracowników wojska jak i gości. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP wręczono dziewięć „Gwiazd Afganistanu” oraz dziesięć „Gwiazd Iraku”. Ponadto wręczono nagrody rzeczowe, oraz odznaki tytułu honorowego Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej III stopnia dla: kpt. Michała Piekarskiego, chor. sztab. Jacka Sasa oraz st. chor. Wiesława Lotkowskiego. Dodatkowo dowódca batalionu uhonorował pamiątkowym ryngrafem z okazji XX lecia powstania 21 bdow Dowódcę 21 BSP płk dypl. Wojciecha Kucharskiego, Z-ce Dowódcy Brygady płk dypl. Wojciecha Marchwice, a także byłych dowódców brygady gen. dyw. Fryderyka Czekaja oraz gen. bryg. Tomasza Bąka. Ryngrafy otrzymali też byli dowódcy batalionu i grono sympatyków jednostki, w tym Pan Wiesław Dronka Burmistrz Miasta i Gminy Boguchwała, która ufundowała sztandar jednostce.
Apel zamknęła niecodzienna defilada poddziałów, w której oprócz kolumn wystawianych przez wszystkie kompanie batalionu i uczniów klas o profilu wojskowym, wzięło udział ponad dwadzieścia pojazdów. Przedefilowały samochody patroli rozminowania, kompani rozpoznawczej, sprzęt łączności oraz logistyczny. Po południu kontynuowano otwarty dzień dla dzieci i młodzieży.
* * *
Tekst i zdjęcia: kpt. Konrad Radzik
Święto 21.BSP
XX lat 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich obchodzili swe Święto związane z XX rocznicą powstania formacji.
Uroczystości Jubileuszu odbyły się 25 maja 2013 roku na stadionie „Podhalańczyk” w kompleksie koszarowym 21 batalionu logistycznego oraz na Bulwarach Miejskich w Rzeszowie.
Obchody otworzyła uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy oraz Ojczyzny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. infułat Wiesław Szurek, a Słowo Boże wygłosił ks. płk Tomasz Anisiewicz kapelan Garnizonu Rzeszów.
We Mszy świętej, oprócz żołnierzy brygady na czele z Dowódcą 21 BSP płk dypl. Wojciechem Kucharskim, udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych wraz ze sztandarami, kombatanci oraz przedstawiciele władz samorządowych z regionu.
Po przywitaniu zaproszonych gości, odczytano życzenia od Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, który gratulował Jubileuszu i zapewniał o duchowej więzi.
Następnie odczytano Słowo Biskupa Ordynariusza Kazimierza Górnego, w którym Pasterz Rzeszowski zapewnił, że 21 Brygada Strzelców Podhalańskich jest chlubą Miasta Rzeszowa. Wyraził również wdzięczność za współpracę z Caritasem i udział żołnierzy w uroczystościach kościelnych i patriotycznych w regionie.
Po Mszy Świętej pod tablicą pamiątkową Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich spod Narwiku, która mieści się na kościele, odczytano Apel Pamięci, strzelono salwę honorową oraz złożono wiązanki kwiatów.
Równo w samo południe na stadionie „Podhalańczyk” w Rzeszowie rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Meldunek o gotowości pododdziałów brygady dla Z-cy Szefa Sztabu Wojsk Lądowych gen. bryg. Marka Mecherzyńskiego złożył Dowódca 21 BSP płk dypl. Wojciech Kucharski.
W uroczystości udział wzięli: parlamentarzyści z regionu Renata Butryn oraz Andrzej Szlachta, Wice Wojewoda Podkarpacki Alicja Wosik, Wice Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, Komendant Główny ŻW gen. dyw. Mirosław Rozmus, byli dowódcy 21BSP, przedstawiciele władz samorządowych z Podkarpacia
i Podhala, grono „Honorowych Podhalańczyków”, dyrektorzy uczelni i szkół, zakładów pracy, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych i duchowieństwa, rodziny żołnierzy, kombatanci oraz mieszkańcy miasta.
W uroczystości udział wzięli: parlamentarzyści z regionu Renata Butryn oraz Andrzej Szlachta, Wice Wojewoda Podkarpacki Alicja Wosik, Wice Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, Komendant Główny ŻW gen. dyw. Mirosław Rozmus, byli dowódcy 21BSP, przedstawiciele władz samorządowych z Podkarpacia
i Podhala, grono „Honorowych Podhalańczyków”, dyrektorzy uczelni i szkół, zakładów pracy, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych i duchowieństwa, rodziny żołnierzy, kombatanci oraz mieszkańcy miasta.
Dowódca 21 Brygady w imieniu własnym oraz wszystkich Podhalańczyków przywitał wszystkich zgromadzonych gości. W swym przemówieniu Pułkownik nawiązał do tradycji brygady oraz osiągnięć podczas 20 lat istnienia formacji. Podziękował także żołnierzom
i pracownikom za służbę i pracę.
i pracownikom za służbę i pracę.
W czasie apelu wyróżniono i uhonorowano wielu żołnierzy i sympatyków brygady. Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczono „Gwiazdy Iraku”, „Gwiazdy Afganistanu” oraz Medale za Długoletnia Służbę. Następnie zgodnie z Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych wyróżniono: kordzikiem Honorowym – Z-ce Dowódcy 21 BSP płk dypl. Wojciecha Marchwicę, tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz RP – Dowódcę 1 batalionu czołgów ppłk Rafała Kowalika, Odznaką Honorową Wojsk Lądowych mjr Wiesława Szczepankiewicza i mjr Janusza Niedźwiedzia oraz Listem Gratulacyjnym kpt. Bogdana Falkiewicza. W imieniu dowódcy Wojsk Lądowych wyróżnienia wręczył gen. bryg. Marek Mecherzyński. Ponadto, wręczono także: odznaki Zasłużony Żołnierz RP, Odznaki Pamiątkowe 21 BSP, „Statuetki Podhalańczyka” oraz tabla z oznakami rozpoznawczymi jednostek wojskowych brygady. Kolejne wyróżnienia przyznane były przez Komisję Współzawodnictwa w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich, decyzją której w 2013 roku zostali wyłonieni następujący żołnierze w kategoriach: najlepszy dowódca kompanii/baterii- kpt. Damian Bytner z 1 bcz, najlepszy dowódca plutonu- ppor. Wojciech Potoczała z 5 bsp, najlepszy dowódca drużyny- plut. Marek Jankowski z 16 bsap, najlepszy szef pododdziału – chor. Tomasz Wiktor z 14 das, najlepszy technik pododdziału –mł. chor. sztab. Robert Kopeć z 1 bcz, najlepszy strzelce wyborowy – kpr. Grzegorz dereń z 1 bsp, najlepszy strzelec broni osobistej – st. szer. Cyprian Oleszczuk z 5 bsp, najlepszy żołnierz łączności i informatyki ppor. Łukasz Surdej z 21 bdow oraz najlepszy kierowca st. szer. Marcin Rogala z 21 bdow. W Trzech pierwszych kategoriach współzawodnictwa „Stowarzyszenie Honorowych Podhalańczyków” pod przewodnictwem gen. dyw. Fryderyka Czekaja ufundowało laptopy.
Z okazji Święta brygady pamiętano także o osobach, które wspierają Podhalańczyków w codziennej działalności. Dowódca uhonorował je medalami okolicznościowymi oraz książką pod tytułem „21 Brygada strzelców Podhalańskich 1993-2013”. Książka ta została napisana i wydana z okazji XX lecia brygady. Zawiera ona przekrój wszystkich ważniejszych wydarzeń od powstania 21 BSP do dnia Jubileuszu i jest najdokładniejszym opracowaniem na temat brygady. Autorem książki jest mjr rez. Artur Surmacz.
Uhonorowany statuetka „harnasia” został również Dowódca Wojsk Lądowych gen. Broni Zbigniew Głownienka. W imieniu Generała statuetkę odebrał Z-ca Szefa Sztabu Wojsk Lądowych gen . bryg. Marek Mecherzyński.
Jedną z piękniejszych tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, będącą jednocześnie wyrazem najwyższego uznania, szacunku i wdzięczności za wsparcie
i współpracę ze strzelcami podhalańskimi jest nadawanie tytułu „Honorowego Podhalańczyka”. Na przestrzeni 20 lat funkcjonowania brygady tytuł „Honorowego Podhalańczyka” otrzymało już prawie 140 osób szczególnie zasłużonych zarówno dla brygady, jak też w zakresie propagowania chlubnych tradycji wojsk górskich i podhalańskich.
i współpracę ze strzelcami podhalańskimi jest nadawanie tytułu „Honorowego Podhalańczyka”. Na przestrzeni 20 lat funkcjonowania brygady tytuł „Honorowego Podhalańczyka” otrzymało już prawie 140 osób szczególnie zasłużonych zarówno dla brygady, jak też w zakresie propagowania chlubnych tradycji wojsk górskich i podhalańskich.
Insygnia tytułu „Honorowego Podhalańczyka”, którymi są kapelusz strzelca i ciupaga podhalańska, symbolizują dziedziczenie i kultywowanie tradycji legendarnych jednostek górskich i podhalańskich walczących o niepodległość Rzeczypospolitej. Na wniosek Kapituły Tytułu Honorowego w tym roku Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nadał tytuł : Szefowi Sztabu Generalnego WP generałowi Mieczysławowi Cieniuchowi, Wiceprezydentowi Miasta Rzeszowa Stanisławowi Sienko, Szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk dypl. Zbigniewowi Winiarskiemu, Panu Adamowi Halwie Dyrektorowi Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłowi Skawińskiemu oraz Jerzemu Perecowi Prezesowi Zarządu Eco-Res. W czasie uroczystości insygnia wręczono czterem obecnym osobom.
Nowych „Honorowych Podhalańczyków” żołnierze uhonorowali śpiewem. Zabrzmiała pieśni brygady „Podhalański gród”. Przed samą defiladą swoje umiejętności zaprezentował Oddział Kawalerii Ochotniczej „Szwadron Podkarpacia” w barwach 20 Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego. Ułani w historycznych strojach wojskowych zaprezentowali jazdę konną oraz pokazy walki szablą. Wystąpiła także Orkiestra „Szałamaje” i zespół Mażoretek „Incanto” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
Równolegle na Bulwarach Miejskich w Rzeszowie odbywał się „Piknik Wojskowy”. Można było tam podziwiać sprzęt wojskowy jakim dysponuje 21 Brygada, zasięgnąć informacji na temat 21 BSP a także Narodowych Sił Rezerwowych, jak i o samej służbie
w wojsku. Kulminacyjnym punktem „Pikniku” był występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą ppłk Adama Czajkowskiego. Orkiestra wraz z solistkami i solistami dała prawie dwu godziny koncert. Dodatkowo po raz drugi tego dnia zaprezentował swe umiejętności, mundury i konie „Szwadron Podkarpacia”.
w wojsku. Kulminacyjnym punktem „Pikniku” był występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą ppłk Adama Czajkowskiego. Orkiestra wraz z solistkami i solistami dała prawie dwu godziny koncert. Dodatkowo po raz drugi tego dnia zaprezentował swe umiejętności, mundury i konie „Szwadron Podkarpacia”.
***
dokładnie26 maja minęło 20 lat od chwili, kiedy na bazie 9 Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Strzelców Podhalańskich utworzony został na Ziemi Rzeszowskiej, nowy Związek Taktyczny - 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.
Nazwa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wywodzi się z tradycji jednostek podhalańskich, które wzorem powstałych jeszcze pod zaborami w 1913 Drużyn Podhalańskich, przyjęły do swych nazw południowy górzysty region Polski
- Podhale.
- Podhale.
Brygada została sformowana w 1993 roku na mocy rozkazu Szefa Sztabu Generalnego oraz Decyzji Ministra Obrony Narodowej, który nakazał sformowanej 21 BSP przejąć dziedzictwo i kontynuować tradycje wszystkich jednostek górskich oraz przyjąć imię
gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, jako patrona brygady. Dziś, 21 BSP jest największa brygadą w kraju i podlega bezpośrednio pod Dowódcę Wojsk Lądowych. Brygada posiada w swoich szeregach 10 jednostek wojskowych dyslokowanych od Przemyśla po Kłodzko i liczy prawie 4500 żołnierzy. Obecnie dowódcą 21 Brygady Strzelców podhalańskich jest płk dypl. Wojciech Kucharski.
gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, jako patrona brygady. Dziś, 21 BSP jest największa brygadą w kraju i podlega bezpośrednio pod Dowódcę Wojsk Lądowych. Brygada posiada w swoich szeregach 10 jednostek wojskowych dyslokowanych od Przemyśla po Kłodzko i liczy prawie 4500 żołnierzy. Obecnie dowódcą 21 Brygady Strzelców podhalańskich jest płk dypl. Wojciech Kucharski.
Tekst i zdjęcia: kpt. Konrad Radzik