Jednostki-Wojskowe.pl

Osłonowe baterie artylerii przeciwlotniczej w Siłach Zbrojnych PRL w latach 1967-1981

 
Zachęcam do przeczytania przygotowanego przeze mnie artykułu o osłonowych bateriach artylerii przeciwlotniczej w Siłach Zbrojnych PRL w latach 1967 - 1981. Jest to zarys historii zmian organizacyjno-dyslokacyjnych tego rodzaju jednostek w tym okresie. Pokazuje on jednak jak dużą sieć takiej "najniższej" warstwy systemu obrony przeciwlotniczej udało się wtedy zorganizować, mimo że była to warstwa obrony przeciwlotniczej oparta na dosyć przestarzałym uzbrojeniu, jednak mogła przynajmniej utrudnić przeciwnikowi operowanie w tak zagęszczonym środkami OPL terenie.
 
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Przysięga podchorążych

 
We Wrocławiu uroczystą przysięgę wojskową złożyli ochotnicy, którzy szkolą się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej w ramach służby przygotowawczej do korpusu oficerskiego Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Wraz z nimi przysięgę złożyli słuchacze Studium Oficerskiego.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, gen. broni dr Marek Tomaszycki, dowódcy jednostek i instytucji wojskowych, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, oświaty i młodzieży. Tradycyjnie nie zabrakło byłych żołnierzy zawodowych i reprezentantów środowiska kombatanckiego.
-  Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic (…) - słowa przysięgi wojskowej bliskie sercu każdego żołnierza, 10 lutego br. wypowiedziało 90 podchorążych.
Wyróżnieni złożeniem przysięgi na sztandar zostali: szer. pchor. Paulina Nowak, szer. pchor. Paweł Wróblewski, szer. pchor. Tomasz Molski i szer. pchor. Grzegorz Twardowski.
Za wzorową postawę żołnierską, bardzo duże zaangażowanie w realizację zadań służbowych i szkoleniowych oraz osiągnięcie najwyższych wyników w trakcie szkolenia podstawowego listami gratulacyjnymi wyróżnieni zostali: szer. pchor. Katarzyna Żubka, szer. pchor. Tomasz Mielczarski, szer. pchor. Anna Niedbała i szer. pchor. Alan Wymysłowski. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielili: ks. prałat płk Janusz Radzik i ks. płk Aleksander Konachowicz.
- W słowach roty przysięgi znajdujemy wartości uniwersalne, które muszą być dla nas żołnierzy najważniejszym drogowskazem. Pamiętamy o tym, że w tych kilku zdaniach zawarte są treści zasadnicze odnoszące się do Boga i honoru, ale także deklaracja oddania życia za Ojczyznę. Taka deklaracja zmusza do poświęceń, ale też wyróżnia i zasługuje na powszechny szacunek  – powiedział w swoim przemówieniu gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka. Rektor-Komendant podkreślił, że przysięga jest formą deklaracji, która mówi o gotowość obrony wartości narodowych, wiary i własnego społeczeństwa i stawia tę deklarację ponad wszelkiego rodzaju przywileje i dobra materialne, a to nie jest powszechna postawa w obecnym zmaterializowanym świecie.
Licznie przybyłe tego dnia do wrocławskiej uczelni rodziny nowo zaprzysiężonych żołnierzy mogły podziwiać swoich najbliższych podczas defilady pododdziałów kończącej uroczystość.
***
Służba przygotowawcza przeznaczona jest dla osób, które nie posiadają przeszkolenia wojskowego, a są zainteresowane służbą w armii. Szkolenie zostało uruchomione z myślą o chętnych zamierzających odbyć szkolenie wojskowe, a następnie podpisać kontrakt do pełnienia służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
Blisko sześciomiesięczna służba podzielona jest na dwa okresy: podstawowy oraz specjalistyczny. Okres podstawowy, trwający trzy miesiące, powinien umożliwić podchorążym adaptację do służby wojskowej oraz opanowanie podstawowej wiedzy, umiejętności i nawyków z zakresu przygotowania ogólnowojskowego. W tym czasie żołnierze składają przysięgę. Po zakończeniu tego etapu kandydaci do Narodowych Sił Rezerwowych odbędą trzymiesięczne szkolenie specjalistyczne.
Szkolenie zakończy się egzaminami. Po ich zdaniu każdy żołnierz otrzyma stopień kaprala. Jeśli ochotnik po zakończeniu służby przygotowawczej przejdzie jeszcze ćwiczenia wojskowe, będzie mógł zostać mianowany na pierwszy stopień oficerski, czyli podporucznika.
 
tekst: mjr Piotr Szczepański
zdjęcia: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

Pierwsze strzały

 
Już w pierwszy tygodniu, tuż po oficjalnych uroczystościach przywitania w Polsce, żołnierze amerykańscy Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT - Armored Brigade Combat Team), rozpoczęli intensywne szkolenie. 
 
6 stycznia br. w niemieckim porcie Bremerhaven wyładowano na ląd, pierwsze jednostki sprzętu przeznaczonego dla amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. W ciągu dziesięciu dni żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty przemieścili główną część sprzętu z Niemiec do Polski i rozpoczęli szkolenie na obiektach poligonowych w Żaganiu i Świętoszowie. 
W pierwszym etapie szkolenia Amerykanie wykonują czynności związane z przygotowaniem czołgów M1A2 Abrams oraz bojowych wozów piechoty Bradley. – Obecnie realizujemy strzelania kalibrujące i sprawdzające dla naszych pojazdów, celem sprawdzenia działania systemów kierowania ogniem. Strzelnice w Polsce nie różnią się wiele od naszych, jednakże tutaj jest trochę bardziej zimno. – mówił kapitan Mark Buhl, kierujący szkoleniem na strzelnicy czołgowej Karliki. 
Równocześnie do Polski przybywają zgodnie z realizowanym harmonogramem następne transporty kolejowe z pozostałym sprzętem przeznaczonym dla ABCT. 
- Prowadzimy rozładunek kolejnego transportu ze sprzętem dla naszych żołnierzy, jest to już głównie sprzęt inżynieryjny oraz logistyczny. – mówił kapitan armii USA Ken Kloeppel, dowodzący rozładunkiem na bocznicy kolejowej Karliki. 
Pod koniec stycznia pododdziały 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej zakończą okres szkolenia przygotowawczego i przejdą do fazy realizacji wspólnych zadań szkoleniowych z pododdziałami  z jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. 
 
Tekst i zdjęcia st.chor. Rafał Mniedło
 

UBEZPIECZENIE L4 DLA PRACOWNIKÓW CYWILNYCH SŁUŻB MUNDUROWYCH

 
Pracownicy cywilni służb mundurowych są kolejną grupą zawodową, dla której przygotowana została oferta Ubezpieczenia L4. Oferta powstała w odpowiedzi na liczne zapytania ze strony pracowników cywilnych służb mundurowych i cieszy się dużym zainteresowaniem. Osoby, które skorzystają z oferty otrzymają 100% wynagrodzenia w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim. Dużym sukcesem okazało się wprowadzenie ubezpieczenia L4 dla funkcjonariuszy służb mundurowych, służbie celnej oraz grupie zawodowej prokuratorów i sędziów.
Obecnie z ubezpieczenia korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. Przeciętne świadczenie wypłacane przez Ubezpieczyciela w związku z 2 tygodniowym zwolnieniem lekarskim wynosi ok. 600 zł.
Z ubezpieczenia mogą skorzystać wszyscy pracownicy cywilni służb mundurowych. Ubezpieczenie proponowane jest przez Towarzystwo Ubezpieczeń InteRrisk S.A. przy udziale niezależnej organizacji promującej innowacyjne produkty ubezpieczeniowe Forum Grup Zawodowych.
Z przyczyn losowych takich jak wypadek, choroba czy konieczność opieki nad chorym dzieckiem, pozostając przez dłuższy czas na zwolnieniu lekarskim dla osób posiadających stałe zobowiązania finansowe czy konieczność utrzymania rodziny,  może stanowić poważny problem.
Ubezpieczenie L4 jest w takich przypadkach rozwiązaniem pozwalającym łagodzić skutki finansowe choroby lub wypadku spowodowane czasowym ograniczeniem zdolności do wykonywania pracy.
Wysokość wypłacanego świadczenia liczona jest od pierwszego dnia w przypadku zwolnienia lekarskiego wystawionego na minimum 7 dni. Ubezpieczyciel wypłaca świadczenie za zwolnienia lekarskie do 90 dni w czasie trwania okresu ubezpieczenia.
Zakres ubezpieczenia obejmuje dwa warianty:
Ø  Ubezpieczenie L4 + Ubezpieczenie NNW =10,00 zł
Ø  Ubezpieczenie L4 + Ubezpieczenie NNW + Opieka nad chorym dzieckiem = 12,00 zł
 
Do ubezpieczenia L4 można przystąpić on-line poprzez stronę www.ubezpieczeniel4.pl wypełniając elektroniczny formularz lub wypełniając deklarację papierową załączoną na stronie. 
 
Wszelkie informacje dotyczące ubezpieczenia, w tym deklaracje przystąpienia do ubezpieczenia można uzyskać na stronie www.ubezpieczeniel4.pl pod zakładką administracja publiczna lub pod nr telefonu 22 622 12 01, 22 696 96 86 fax; 22 628 30 86, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
Wypełnione deklaracje należy przesyłać na fax. (22) 628 30 86 lub mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Bogatsi o nowe doświadczenia

 
Trzeciego dnia ćwiczenia „SERWAL-16” jednym ze scenariuszy było użycie przez przeciwnika broni masowego rażenia.
 
W trakcie prowadzonych działań taktycznych, Brabantczycy 34. Brygady Kawalerii Pancernej wraz z żołnierzami 41. Brygady Grenadierów Pancernych bronili się na kolejnych rubieżach. W celu odtworzenia zdolności bojowej wyszli z walki, mając do pokonania rzekę Kwisę. Z samego rana saperzy rozłożyli most towarzyszący Biber, mający nośność nawet do 50 ton. Szybkie i sprawne rozwinięcie takiej konstrukcji zajęło około piętnastu minut.
 
Po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa i ustaleniu wspólnych procedur padł sygnał do rozpoczęcia przeprawy. Polskie i niemieckie wozy sprawnie pokonały rzekę i udały się do rejonu ześrodkowania. W trakcie marszu, niespodziewanie kompania czołgów wraz z niemieckim plutonem zmechanizowanym została zaatakowana przez przeciwnika nietrwałymi środkami trującymi w postaci gazów paralityczno-drgawkowych.
 
W punkcie współdziałania ustalono rzuty i sposoby podejścia do punktu likwidacji skażeń. Na sygnał dowódcy kompanii chemicznej, wydzielonej z 5. pułku chemicznego z Tarnowskich Gór, wozy przemieściły się do wyznaczonego rejonu. Tam niezwłocznie przystąpiono do całkowitej, pięciostopniowej likwidacji skażeń ludzi i sprzętu.
 
- W pierwszej kolejności dokonaliśmy podziału na dwie „nitki” odkażania. Na pierwszej, gdzie odkażany był sprzęt wykonuje się zmywanie wstępne, nakładanie odkażalnika, wyczekiwanie na reakcję odkażalnika z substancją skażoną i zmywanie końcowe. Na sam koniec następuje weryfikacja skutecznego odkażenia w punkcie kontrolnym. – powiedział dowódca plutonu chemicznego 34BKPanc, porucznik Adrian Kacprzak.
 
Po ewentualnym wykryciu skażenia sprzętu należało ponownie przejść procedurę, poczynając od drugiego etapu nakładania odkażalnika. Dla żołnierzy całkowita likwidacja skażeń polega na przejściu przez poszczególne punkty odkażania w zestawie łaźni polowo-namiotowej. Żołnierze niemieccy przeszli przez wszystkie punkty odkażania i zapoznali się z zasadami likwidacji skażeń na pojazdach.  
 
Polsko-niemiecka współpraca pozwala na zdobywanie nowych doświadczeń, doskonalenie procedur oraz zapoznanie się z sojuszniczym sprzętem i wyposażeniem.
 
Tekst: kpt. Rafał Nowak
Foto: kpt. Rafał Nowak, ppor. Magdalena Czekatowska

"BORSUK-16" zakończony

 
W piątek 28 października, żołnierze Czarnej Dywizji na poligonach w Świętoszowie i Żaganiu zakończyli ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. BORSUK-16. Manewry zakończyła wspólna defilada pododdziałów.
 
Ćwiczenie pod kryptonimem „BORSUK” na stałe wpisało się już w kalendarz przedsięwzięć Czarnej Dywizji. W tym roku, wzięło w nim udział blisko 2 tysiące żołnierzy i około pół tysiąca różnego rodzaju sprzętu wojskowego. Głównym ćwiczącym była 10. Brygada Kawalerii Pancernej (10BKPanc) ze Świętoszowa oraz 23. Śląski pułk artylerii z Bolesławca, a najważniejszym celem zakończonego ćwiczenia było sprawdzenie stopnia przygotowania pododdziałów do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. 
 
W ćwiczeniu uczestniczyło również ponad 300 żołnierzy z 401. niemieckiego batalionu zmechanizowanego 41 Brygady Grenadierów z Niemiec wyposażonych w gąsienicowe transportery opancerzone typu Marder. Co więcej, żołnierze Bundeswehry zostali podporządkowani dowódcy 10. brygady, gen. bryg. Maciejowi Jabłońskiemu.
Manewry zakończyła imponująca defilada na sprzęcie, przyjęta przez kierownika ćwiczenia gen. dyw. Jarosława Mikę, dowódcę 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc). Jednak zanim do niej doszło ćwiczący żołnierze przez osiem kolejnych dni musieli wykazać się umiejętnościami i zdolnościami do planowania, organizowania i prowadzenia działań bojowych oraz wykonywania zadań taktycznych i ogniowych zarówno w dzień jak i w nocy. 
Sytuacja operacyjna przyjęta w czasie ćwiczenia nie odzwierciedlała żadnego realnego państwa i nie odnosiła się do jakichkolwiek rzeczywistych sytuacji i uwarunkowań politycznych lub militarnych. Jednakże stała się ona doskonałą okazja do tego, aby sprawdzić i przećwiczyć w jak najbardziej realnych poligonowych warunkach współdziałanie wielu jednostek wojskowych. 
 
Ćwiczących atakowały grupy dywersyjne przeciwnika, nie zabrakło uderzenia z powietrza, ostrzałów artyleryjskich, skażenia chemicznego oraz wielu innych tego typu zdarzeń. Wyzwaniem dla ćwiczących pododdziałów było zatrzymanie natarcia przeciwnika i wykonanie kontrataku. 
- Ćwiczenie podzielono na dwie części, taktyczną i ogniową, obie równie ważne. Kierownictwo ćwiczenia zadbało o to, aby sprawdzić ćwiczących dowódców i żołnierzy w różnorodnych sytuacjach, a było ich bardzo wiele. Wciąż zmienna sytuacja, liczne zadania i problemy taktyczne do rozwiązania oraz nieustanna presja czasu i przeciwnika sprawiały, że ćwiczący musieli wznieść się na wyżyny swych żołnierskich umiejętności. Kulminacyjnym punktem szkolenia było wykonanie zadań ogniowych zarówno w obronie, jak i natarciu, w dzień jak i w nocy. Podczas strzelań niezwykle istotne było współdziałanie różnych rodzajów wojsk. Wspomnę choćby o tym, że na wezwanie walczących żołnierzy wspomagały powietrzne środki rażenia w tym para para ciężkich śmigłowców bojowych Mi-24, artyleria z wyrzutniami WR-40 Langusta, czy przeciwlotnicy itd. Wyjątkowo ważne były wspólne strzelania kompanii zmechanizowanych z Polski i Niemiec. – relacjonował gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11LDKPanc.
 
Tekst: Artur Pinkowski
Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak
 
  1. Zielone światło dla ćwiczenia SERWAL-16

Page 3 of 43

  • Start
  • Prev
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Next
  • End

Menu witryny

  • Główna
  • Dowództwo Generalne RSZ
  • Dowództwo Operacyjne RSZ
  • Instytucje Centralne MON
  • Wojska Lądowe
  • Siły Powietrzne
  • Marynarka Wojenna
  • Wojska Specjalne
  • Wojska Obrony Terytorialnej
  • Inspektorat Wsparcia SZ
  • Żandarmeria Wojskowa
  • Barwy Sił Zbrojnych
  • Garnizony
  • Szkoły wojskowe
  • Służba przygotowawcza
  • Wojskowe Komendy Uzupełnień
  • Forum Wojskowe
  • Szukaj
  • Artykuły autorskie
  • Kalendarium 2009-2022
  • Kalendarium 2023
  • Nr-y Jednostek Wojskowych
  • Polecane książki i autorzy
  • Linki
  • O nas
  • Historyczne Jednostki WP
  • ZAREKLAMUJ SIĘ U NAS!

Użytkownicy Online

We have 182 guests and no members online

Polecamy

Reklama
Braterstwo.eu
Chimera
Tweets by @jwojskowe_pl
Joomla Templates by Joomla-Monster.com